birgün

26° AÇIK

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri: LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasaklama kararı geri alınmalı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović, 30'uncu LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerinin Beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlıkları tarafından yasaklanması kararını kınadı. Mijatović, "Türkiye'deki LGBTİ halkının temel insan haklarının korunması gerekiyor." dedi.

GÜNCEL 24.06.2022 16:36
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri: LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasaklama kararı geri alınmalı
Abone Ol google-news

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović, İstanbul'da bu hafta yapılması planlanan 30. LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerinin Beyoğlu ve Kadıköy kaymakamlıklarınca yasaklanması kararına tepki gösterdi.

Kararı kınadığını açıklayan Mijatović, 2021'de yetkililere yazdığı mektubu hatırlattı.

Mijatović, “İstanbul’da yetkililerin bir an önce Onur Haftası etkinliklerini yasaklama kararını geri çekmesini ve insanların toplanma haklarına uygun şekilde etkinliklerin güvenli şekilde gerçekleştirilmesine destek olması çağrısında bulunuyorum. 2021 yılında yetkililere yazdığım mektupta da belirttiğim gibi Türkiye’deki LGBTİ halkının temel insan haklarının korunması gerekiyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklanmış, Müdafaa-i İslam Hareketi isimli gerici grup ise "Aileni, Neslini ve Şehrini Koru Sapkınlığa dur de" ifadeleriyle eylem çağrısı yapmıştı

Kadıköy Kaymakamlığı, Pazartesi günü 'yasak' kararını internet sitesinde yayımlamış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"İdaremiz dahilinde gerçekleşebilecek olaylar ile alakalı yapılan çalışmalar sonucunda; 21.06.2022 (Salı) ve 23.06.2022(Perşembe) günü '30. İstanbul LGBTİ+Onur Haftası' konulu toplanma, basın açıklaması, yürüyüş, bildiri dağıtımı vb. etkinlikleri yapılacağı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

İlçemiz sınırları dahilinde huzur, güvenlik ve esenliğin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; yapılmak istenilen eylem ve etkinlik, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 32/ç maddesine istinaden Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarda 21.06.2022 günü saat: 00.01’ den – 27.06.2022 günü saat: 23.59’a kadar 7 (Yedi) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol