birgün

26° AZ BULUTLU

Avrupa Konseyi resmen duyurdu: Osman Kavala hakkındaki kararın detayları neler?

Avrupa Konseyi, Osman Kavala'ya ilişkin kararı hakkındaki bugün resmen duyurdu. Komite ayrıca, "ara karar"ın detaylarını açıkladı.

GÜNCEL 03.02.2022 14:20
Avrupa Konseyi resmen duyurdu: Osman Kavala hakkındaki kararın detayları neler?
Abone Ol google-news

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) iş insanı Osman Kavala hakkındaki kararının Türkiye'de uygulanıp uygulanmadığının tespiti için dosyayı AİHM'e gönderdiğine ilişkin resmi açıklama bugün yapıldı.

Avrupa Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, dün Fransa'nın Strazburg kentinde toplanan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin dosyayı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 46/4. maddesi gereğince Kavala hakkındaki kararın uygulanıp uygulanmadığının tespiti için AİHM'e gönderdiği belirtildi.

TÜRKİYE İTİRAZ ETTİ

Açıklamada, Komite'nin dün aldığı "ara karar" ile Türkiye'nin Kavala'yı derhal serbest bırakmayarak AİHM'in kararına uymayı reddettiği yönünde görüş belirttiği, öte yandan bu görüşe Türk yetkililerin itiraz ettiği belirtildi.

Açıklamada, AİHM'in Aralık 2019'da Kavala'nın yeterli delil olmadan tutuklu bulunduğuna ve Türkiye'nin Kavala'yı serbest bırakması için gerekli önlemleri alması gerektiğine karar verdiği hatırlatıldı.

TÜRKİYE HAKKINDA İHLAL PROSEDÜRÜ BAŞLATILMIŞTI

Kavala dosyası, Mayıs 2020'de Bakanlar Komitesi'ne iletilmişti. Bakanlar Komitesi, 2 Aralık 2021'de toplanmış ve Kavala hakkındaki AİHM'in kararının uygulanıp uygulanmadığının tespiti için 2 Şubat 2022'de AİHM'e başvurma niyetinde olduğunu belirtmişti.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Osman Kavala davasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) havale edilmesine dair ara kararı oy çokluğuyla kabul etmesiyle "Türkiye'de devam eden bağımsız yargı sürecine müdahale niteliği taşıyan yaklaşımını devam ettirdiğini ve yargı sürecine saygı ilkesini ihlal ettiğini" bildirmişti.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol