birgün

18° AÇIK

AVRUPA 09.03.2021 12:15

Avrupa Parlamentosu, Katalan siyasetçi Puigdemont'un dokunulmazlığını kaldırdı

İspanya'daki baskılardan dolayı ülkeyi terk ederek Ekim 2017'den bu yana Belçika'da yaşayan Puigdemont ile AP milletvekili olan iki Katalan siyasetçinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yapılan oylamayla kabul edildi. Dokunulmazlıkları kaldırılan Katalan siyasetçilerin İspanya’ya iadesinin yolu açıldı.

Avrupa Parlamentosu, Katalan siyasetçi Puigdemont'un dokunulmazlığını kaldırdı

İspanya'daki baskılardan kaynaklı ülkeyi terk etmek zorunda kalan ve Ekim 2017'den bu yana Belçika'da yaşayan Puigdemont ile AP milletvekili olan Katalan siyasetçinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yapılan oylamayla kabul edildi. Bu sonuçlara dokunulmazlıkları kaldırılan Katalan siyasetçilerin İspanya’ya iadesinin yolu açıldı.

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yapılan oylamada, İspanya'nın Katalonya bölgesinin eski başkanı, AP milletvekili Carles Puigdemont'un dokunulmazlığının kaldırılması kabul edildi.

İspanya'daki baskılar dolayısıyla Ekim'den bu yana Belçika'da yaşayan Puigdemont'un davasında AP milletvekilleri, Puigdemont’un dokunulmazlığını kaldırılması için 705 sandalyeli mecliste 400 oy verirken, Katalan siyasetçinin lehine ise 248 oy kullanıldı, 45 vekil de çekimser oy kullandı.

DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI İSPANYA’YA İADELERİNİN YOLUNU AÇABİLİR

AA’nın aktardığına göre, İspanya'da hakkında arama ve tutuklama emri bulunan Puigdemont ile eski Katalonya Sağlık Bakanı Tori Comin ve eski Eğitim Bakanı Clara Ponsati'nin dokunulmazlıklarının kaldırılması, ayrılıkçı Katalanların Belçika'dan İspanya'ya iadesinin yolunu da açabilecek.

Daha önce de Puigdemont gibi Belçika'ya yerleşen Katalanların iadesini talep eden İspanya'nın oylamadan sonra yeniden iade için girişimde bulunabileceği belirtiliyor. Dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verilen 3 Katalan milletvekili, 2019'da Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazanarak parlamentoya girmiş ve dokunulmazlık elde etmişti.

AP'nin Yasal İşler Komitesi'nde geçen ay yapılan oylamada Katalan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması için sunulan tavsiye kararına 15 lehte ve 8 aleyhte oy çıkmıştı. Bunun ardından parlamento genel kurulunda oylama yapılmıştı.

Avrupa Parlamentosundaki koltukların yarısından fazlasına sahip üç ana parti (EPP, S&D ve Renew Europe), Katalan politikacılara tanınan korumaya uzun süredir karşı çıkıyordu.

Belçika mahkemeleri, daha önce İspanya'dan Belçika'ya yerleşen bazı Katalanların iadesi için yapılan talepleri reddetmişti.

Geçen ay Euronews’e konuşan Puigdemont, sonuna kadar savaşacağı sinyalini vererek, “İster Avrupa Parlamentosu'nda ister Lüksemburg [Avrupa] Mahkemesi'nde olsun, bu savaşa son dakikaya kadar devam edeceğiz” demişti.

İSPANYA’DAN AYRILMAK İÇİN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU YAPILMIŞTI

Katalonya'da bağımsızlık yanlısı siyasi girişimler 2012 yılında başlamış ve dönemin Katalonya özerk hükümet başkanı Artur Mas'ın öncülüğünde 9 Kasım 2014'te yasa dışı ilk bağımsızlık yanlısı halk oylaması yapılmıştı.

Ardından, 12 Ocak 2016-28 Ekim 2017 arasında Katalonya özerk hükümet başkanı olarak görev yapan Carles Puigdemont'un liderliğinde 1 Ekim 2017'de Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararına rağmen yasa dışı bağımsızlık referandumu gerçekleşmişti.

İspanya Senatosu'nda anayasaya dayanarak alınan kararla Katalonya'nın özerk hakları geçici olarak merkezi hükümete devredilmişti. Bu gelişmelerin ardından İspanya mahkemelerinin sindirmek için tutuklamaya çalıştığı Puigdemont ve 6 eski Katalan siyasetçi ülkeyi terk etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol