birgün

16° AÇIK

AVRUPA 08.08.2021 16:56

Avrupa Şampiyonu boksörden yanan ormanlar için kampanya

Avrupa Boks Şampiyonu Ünsal Arık, yanan ormanlar ve yangın mağdurları yararına üç bin boks maçı bileti satacağını, #yanmayankemer adlı kampanyaya katılanlar arasında yapılacak çekilişte de ismi belirlenecek beş kişiye uluslararası unvan kemerini vereceğini duyurdu. Arık, 300 bin avro yardım toplamayı hedefliyor.

Avrupa Şampiyonu boksörden yanan ormanlar için kampanya

BirGün Berlin

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan Avrupa Boks Şampiyonu Ünsal Arık, yangınlarda zarar görenlere yardım etmek amacıyla #yanmayankemer adıyla bilet satış kampanyası başlattı.

Arık, kampanyaya katılanlar arasında yapılacak çekilişte ismi belirlenen beş kişiye uluslararası federasyonların ismini taşıyan altın kemerlerini vereceğini açıkladı. Arık, bir boks maçı için 100'er avrodan 3 bin bilet satmak ve bu satışından elde edilecek 300 bin avro ile orman yangınında zarar görenlere katkıda bulunmak isteğini belirterek, “Desteğinizi esirgemeyin. Beş kemer vatanımıza ve milletimize feda olsun. 3000 bileti çabuk satalım, yardımımızı yapalım. Birlikte güçlüyüz. Banka veda PayPal yoruma isminizi ve #YanmayanKemer yazın. Bağışlarınız için şimdiden teşekkür ederim, çekilişte bol şanslar dilerim” dedi.

“ÜLKEMİZ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR”

Ünsal Arık, instagram hesabından paylaştığı videoda d, "Ülkemiz zor günler geçiriyor. Ormanlarımız yandı, hayvanlarımız can verdi. Vatandaşlarımız evlerini terk etmek zorunda kaldı. Şimdi bize görev düştü. Ben 'Ülkeme, vatandaşıma nasıl katkıda bulunurum' diye çok düşündüm. Ve şu kanaate vardım. Bilet satmak istiyorum. Tanesi 100 avroya. Hedefim üç bin bilet. 300 bin avro yapıyor. Bu parayla hem doğamıza hem de vatandaşımıza büyük katkıda bulunabiliriz. Siz bilet aldıktan sonra beş dünya federasyonları kemeri alabilirsiniz. Bunlar benim alınterim, gururum, herşeyim. Ama vatanım için feda olsun" ifadelerine yer verdi.

avrupa-sampiyonu-boksorden-yanan-ormanlar-icin-kampanya-907858-1.

BIÇAKLI SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Şampiyon Ünsal Arık, geçtiğimiz yıllarda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) faaliyetlerini, AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirilerinin ardından arabasının camına bırakılmış zarf içinde bir ‘kurşunla’ tehdit edildiğini duyurmuştu. Ünsal Arık, “Kurşunlu” ölüm tehdidi yapanların Erdoğan’a sempati duyan kişiler olduğu iddiasında bulunmuştu.

Herşeyin 2014 yılında Edirne’de çıktığı turnuvada giydiği “Bu ülke Atatürk’ün Tayyib’in değil“ tişörtüyle başladığını söyleyen Regensburg doğumlu şampiyon boksör, “Kimse beni satın alamaz, kimseden korkmuyorum. Devletimi, milletimi, ülkemi çok seviyorum. Bu ülkeyi Atatürk kurdu, Atatürkçüyüm. Ben ülkem bölünsün, toplum bölünsün istemiyorum. Sözde demokrasi için geldiler. Ancak asıl hedefleri Atatürk’ün cumhuriyetini yıkıp, yerine şeriat devleti kurmak. Hak, hukuk, adalet ve insan hakları için mücadele veriyorum, bu sebeple korkum yok. Kimse beni parayla satın alamaz, ben şerefimi ve namusunu sokakta bulmadım” ifadelerine yer vermişti.

Ünsal Arık, Aralık 2020 sonunda ise gece saatlerinde arkadan bıçaklı saldırıya uğramıştı. Ünsal Arık Twitter hesabındaki paylaşımına yaralanan elinin ve kıyafetlerinin kanlı fotoğraflarını ekleyerek “Hesap günü gelecek. Bu sefer saldırınız daha cesaretliydi bir dahaki sefer önden deneyin. Kahpeliğiniz şaşırtmıyor. Sizde bıçak, bende yürek” demişti.

ÜNSAL ARIK KİMDİR?

Der Boss (Patron) lakaplı Arık, 1980 yılında Regensburg'ta (Almanya) doğdu.

1,76 boyundaki Arık, 27 yaşında başladığı boks sporunda 33 kez ringe çıktı. Bunlardan 26'sını nakavtla olmak üzere 31'ini kazanan Arık, iki karşılaşmadan ise mağlup ayrıldı.

Arık'ın başta IBF Avrupa Şampiyonluğu ve WBC Asya Şampiyonluğu olmak üzere bir dizi uluslararası boks unvanı bulunuyor.