birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Avrupa şehirleri Ukrayna’nın yanında

AVRUPA 14.03.2022 07:52
Avrupa  şehirleri Ukrayna’nın yanında
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa Kentleri Belediyeler Birliği ve Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella’nın öncülüğünde, Avrupa’nın pek çok kentinde binlerce kişi "Şehirler Ukrayna’nın yanında" başlıklı gösterilerde bir araya geldi.

Organizatörlere göre Floransa’nın Santa Croce Meydanı’nda 20 bin kişinin toplandığı mitingde çok sayıda Ukrayna bayrağı ve "Savaşa hayır" dövizleri taşındı.

Mitingde konuşan Nardella, "Ukrayna’ya şunu söylemek istiyorum: Yalnız değilsiniz. Biz sizinleyiz. Meydanlara inen tüm vatandaşlara, belediyelere teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Nardella, böyle bir savaş karşısında sessiz kalamayacaklarını, Ukrayna halkının özgürlüğü ve demokrasisini savunmak için meydanlara inmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski de mitinge videokonferans yöntemiyle katıldı. Zelenski, "79 sayısını unutmayın çünkü bu sayı, Rus işgalinde öldürülen çocukların sayısı. Korkunç bir savaş yaşıyoruz ki İkinci Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa’da böylesi görülmedi. Bu, Ukrayna’ya karşı bir savaş değil, Avrupa’ya, bizi birleştiren değerlere karşı bir savaş" diye konuştu. Zelenski sözlerini şöyle sürdürdü: "Rus kuvvetleri, Ukrayna kentlerini kuşattı ve yok etmek istiyorlar. 24 saat aralıksız bombalıyorlar. Klinikleri, kiliseleri, meydanları her yeri vuruyorlar." Zelenski, Ukrayna hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesi gerektiğini belirterek, bu konudaki talebini yineledi.

Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko ve Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadovyi de gönderdikleri video mesajla kendilerine gösterilen destek ve dayanışmaya teşekkür etti.

SAVAŞI DURDURUN

"Şehirler Ukrayna’nın yanında" etkinliği kapsamında Hollanda’nın birçok kentinde de Ukraynalılarla dayanışma gösterisi düzenlendi. Amsterdam kentindeki Dam Meydanı’nda toplanan protestocular, "Savaşı durdurun” yazılı dövizler taşıdı.

Amsterdam’ın yanı sıra Rotterdam, Lahey, Tilburg, Den Bosch şehirlerinde yapılan gösterilerde savaş kınandı.

DAYANIŞMA ZAMANI

Romanya’nın Köstence şehrinde de yüzler bir araya geldi. Köstence Belediyesi’nin "Ukrayna için dayanışma zamanı" çağrısı üzerine kitlesel bir eylem gerçekleştirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun