12 kulüpten 10'unun ayrılmasıyla havada kalan Avrupa Süper Lig projesinden açıklama yapıldı. Açıklamada "gelecekteki en uygun eylemleri değerlendireceğiz," denildi. İspanya'nın Atletico Madrid ve İtalya'nın Inter, Juventus ve Milan kulüpleri, Avrupa Süper Ligi'ne katılmama kararı aldıklarını duyurdu. Bu sonuçla birlikte turnuvada sadece İspanyol kulüpleri Real Madrid ve Barselona kaldı.

Avrupa Süper Ligi'nde sadece Real Madrid ve Barselona kaldı

Avrupa Süper Ligi organizasyonundan, Real Madrid ve Barselona'nın dışındaki tüm takımlar çekildiklerini duyurdu.

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester United, Arsenal, Liverpool ve Tottenham'ın Avrupa Süper Ligi'ne katılmayacakları açıklamasıyla proje havada kalmıştı.

Son olarak İtalyan kulüpleri Milan, Juventus ve Inter de turnuvadan çekildiklerini duyurdu.

İspanya'dan sadece Real Madrid ve Barselona kulübün kaldığı Avrupa Süper Ligi'nin yaptığı yazılı açıklamada, "İngiliz kulüplerinin, maruz kaldıkları baskı nedeniyle bu kararı almaya mecbur bırakıldıklarını duyurmalarına rağmen, bugün olduğu gibi teklifimizin doğru ve Avrupa mevzuatı ile tutarlı olduğuna ikna olduk. Mahkemeler de Süper Lig projesini üçüncü şahısların herhangi bir eylemine karşı korumaktan çekinmedi" denildi.

"Avrupa futbolunun statükosunun değişmesi gerektiğine inanıyoruz ve mevcut sistem düzgün çalışmadığı için yeni bir rekabet öneriyoruz." denilen açıklamada, Avrupa Süper Ligi'nin "futbol endüstrisini geliştirmeyi ve tüm piramit için katma değer üretmeyi hedeflediği" belirtildi.

Ortaya atılan söz konusu ligin, "finansal zorluklarla yüzleşmek için mükemmel bir fırsat olduğu ve tüm futbol ailesine yönelik dayanışma ödemelerini önemli ölçüde artırmanın temel amacıyla tasarlandığı" kaydedildi.

"Ancak, projemizle ilgili olarak futbol camiasının farklı aktörlerinin görüşlerini dikkate almamız gerektiğinin farkındayız" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Bu nedenle, her zaman taraftarlara mümkün olan en iyi rekabeti sunmaya ve sporun sürdürülebilirliği için gerekli olan üçüncü taraflara yönelik dayanışma ödemelerini artırmaya çalışmak amacıyla, bu endişeleri gidermek için gelecekteki en uygun eylemleri değerlendireceğiz."

ATLETICO MADRID VE INTER DE ÇEKİLDİ

İspanya'nın Atletico Madrid ve İtalya'nın Inter kulüpleri, Avrupa Süper Ligi'ne katılmama kararı aldıklarını duyurdu.

Inter'den yapılan açıklamada, "Taraftarlara her zaman en iyi futbol deneyimini yaşatmak için kararlıyız; yenilik ve kapsayıcılık, kuruluşumuzdan bu yana DNA'mızın bir parçası olmuştur. Futbol endüstrisini geliştirmek için tüm paydaşlarımızla olan taahhüdümüz asla değişmeyecek. Hepimizin sevdiği sporun geleceği için kurumlar ve tüm paydaşlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

İTALYAN KULÜPLERİ DE ÇEKİLDİ

İtalya'nın en köklü kulüplerinden Juventus, Inter ve Milan, kamuoyu baskısına dayanamayarak eleştirilerin odağında yer alan organizasyondan çekildiklerini açıkladı.

Reuters'a konuşan Juventus kulübü başkanı Andrea Agnelli, "Premier Lig takımları olmadan Avrupa Süper Ligi gerçekleşemez. Doğru ve dürüst olmalıyız. Yürümeyecek" dedi.

İNGİLİZ KULÜPLERİNİN AÇIKLAMASI

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester United, Arsenal, Liverpool ve Tottenham'ın Avrupa Süper Ligi'ne katılmayacakları açıklandı.

Kurucuları olduğu Avrupa Süper Ligi'nden çekilmeye ilişkin Manchester United, Arsenal, Liverpool ve Tottenham kulüplerinden ayrı açıklama yapıldı.

Manchester United'ın Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, taraftarların, Birleşik Krallık hükümetinin ve önemli paydaşların tepkilerinin dikkatlice dinlendiği, futbolun karşılaştığı uzun vadeli zorluklara sürdürülebilir çözümler bulmak için tüm paydaşlarla birlikte çalışılacağı kaydedildi.

Arsenal'in resmi sitesinden yapılan açıklamada, "Sizleri ve daha geniş futbol topluluğunu dinlememizin bir sonucu olarak Avrupa Süper Ligi'nden çekiliyoruz. Hata yaptık ve bunun için özür dileriz." ifadesi kullanıldı.

Tottenham'dan yapılan açıklamada, Avrupa Süper Ligi'nden çekilmek için resmi sürecin başlatıldığı kaydedildi.

Liverpool'un resmi sitesinden çekilmeye ilişkin yapılan açıklamada, "Avrupa Süper Ligi'ne katılımımızın sona erdiğini teyit ediyoruz." ifadesine yer verildi.

Turnuvadan ilk ayrılan kulüplerden Manchaster City'den yapılan açıklama şu şekilde:

"Son günlerde sizi ve daha geniş futbol topluluğunu dinlememizin bir sonucu olarak önerilen Süper Lig'den çekiliyoruz. Bir hata yaptık ve bunun için özür dileriz."

Real Madrid ve yeni Süper Lig başkanı Florentino Perez:

"Takımdan, kulüpten ve taraftarlarımızla kurduğumuz ilişkiden kendimi sorumlu hissediyorum. Eminim çok zor bir dönem geçiriliyor ama bir şekilde bunu düzeltmeye yardımcı olmak için çalışacağım."

İngiltere'nin Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'nın Milan, Inter ve Juventus, İspanya'nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, iki gün önce yaptıkları ortak açıklamayla Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını duyurmuştu.