birgün

24° PARÇALI BULUTLU

Avrupa ülkelerinde sıcaklık alarmı: 'Tanık olduğumuz şey, geleceğin öngörüsü'

Avrupa ülkelerinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık, kıta genelinde birçok ülkede alarm kodunun devreye girmesine neden oldu. Dünya Meteoroloji Örgütü, "Bugün tanık olduğumuz şey, geleceğin bir öngörüsüdür" açıklamasını yaptı.

DÜNYA 19.06.2022 12:19
Avrupa ülkelerinde sıcaklık alarmı: 'Tanık olduğumuz şey, geleceğin öngörüsü'
Abone Ol google-news

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMO) Kuzey Afrika'dan gelen bir sıcak hava dalgasının Avrupa'da etkili olmaya başladığını duyurdu.

Fransa meteoroloji yetkilileri 42 derece üstü hava sıcaklığı uyarısı yaparken, DMO, Avrupa'da sıcaklıkların mevsim normallerinden '10 derece yüksek' olacağını vurguladı.

AVRUPA'DA ALARM VERİLDİ

Birleşmiş Milletlere bağlı DMO erken gelen hava sıcaklıklarının nedeni hakkında yaptığı açıklamada, Kuzey Afrika'dan 'alışılmadık derecede erken ve yoğun bir sıcak hava dalgasının Avrupa'ya yayılacağını ifade etti. DMO'nun açıklamasında bu sıcak hava dalgasının, Azor adaları ve Madeira arasındaki Atlantik alçak basınç sistemi tarafından beslendiği ve batı Avrupa'da sıcak havanın yükselmesini desteklediği ifade edildi.

DMO, Avrupa'nın birçok bölümlerinde kuraklığın sıcak havayla birlikte etkili olacağını belirterek, "İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, ısı dalgaları daha erken başlıyor ve ısıyı tutan sera gazlarının rekor yoğunlukları nedeniyle daha sık ve şiddetli hale geliyor. Bugün tanık olduğumuz şey, geleceğin bir öngörüsüdür" açıklamasını yaptı.

İSVİÇRE

Sıcak hava dalgasının son bir haftadır etkili olduğu ülkelerden biri İsviçre oldu. İsviçre'de gün içinde hava sıcaklığının Basel, Sion ve Cenevre gibi kentlerde 35 derece ve üstüne çıkması, yarın ise Basel'de 37 dereceyle sıcaklığın rekor seviyelere ulaşması öngörülüyor. İsviçre Federal hükümeti ülkede alarm seviyesini 3 olarak açıkladı.

Yetkililer, ülkede sıcaklıkların 30 derece üstü olacağını belirtirken, kent ile kırsal kesimdeki hava sıcaklığı arasındaki farkın 6 dereceye ulaştığını vurgulayarak "Fark özellikle geceleri belirgindir. Bunun nedenlerinden biri, binalarda ve altyapıda kullanılan malzemelerin daha fazla ısıyı emmesidir" ifadelerini kullandı.

İSPANYA

Yüksek sıcaklıklar sebebiyle orman yangınlarıyla mücadele eden İspanya'da ulusal meteoroloji servisi AEMET, ülkenin iç kesimlerindeki sıcaklıkların bu hafta art arda ülkenin bazı bölgelerinde 40°C'yi aştığını ve orta İspanya'daki Toledo eyaletinde 43°C'ye ulaştığını açıkladı.

Son 20 yılın en sıcak haziran ayının geçirildiği İspanya'da bir haftadır etkili olan sıcaklıklar, Sevilya, Kurtuba gibi ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesindeki bazı yerlerde 44, başkent Madrid'de 41 santigrat dereceye kadar çıktı.

Sevilya'da ilkokul öğrencileri ve ailelerinden oluşan bir grup, sıcağa rağmen okulların tatil edilmemesini protesto etti. Derse girmeyen ve okul bahçelerinde "sınıflar sauna gibi" diye slogan atan öğrenciler, su tabancasıyla oynayıp serinlemeye çalıştı.

FRANSA

Fransa'da 41 dereceye varan sıcaklıklardan dolayı 14 vilayette kırmızı, 56 vilayette de turuncu alarm verildi. Gironde Valiliği, dış ve klimasız iç mekanlarda tüm etkinliklerin ertelendiğini duyurdu. Ayrıca 40 kentte, özellikle tarım faaliyetlerindeki su kullanımına farklı düzeylerde kısıtlamalar getirilerek, orman yangınlarına karşı uyarılar yapıldı.

PORTEKİZ

Portekiz Deniz ve Atmosfer Enstitüsü (IPMA), bu yıl 1931'den bu yana en sıcak Mayıs olduğunu açıklarken şiddetli kuraklığın bölgenin yüzde 97'sini etkilediğini ifade etti.

İTALYA

İtalya'da yüksek sıcaklıklar nedeniyle 4 kent için alarm verildi. Hafta sonu için yapılan meteorolojik tahminlerde Afrika kaynaklı sıcak hava dalgasının etkili olacağı belirtilirken, İtalya'nın merkezinde ve kuzeyinde yer alan bazı kentler için uyarı verildi.

Ülkenin orta kesiminde yer alan Perugia ve Floransa ile kuzeyindeki Brescia ve Torino kentlerinde aşırı sıcaklar nedeniyle 17 Haziran'dan itibaren alarm seviyesi turuncuya yükseltildi. Torino'da ise pazar günü kırmızı alarm verileceği bildirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun