birgün

9° PARÇALI BULUTLU

BİLİM 14.12.2020 14:40

Avrupa Uzay Ajansı paylaştı: Ay'da inşa edilecek ilk evler

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ay’da yaşayacak ilk astronotların evlerinin nasıl görüneceğini ortaya koyan fotoğraflar paylaştı.

Avrupa Uzay Ajansı paylaştı: Ay'da inşa edilecek ilk evler

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 10 yıl içerisinde Ay'da inşa edilmesi planlanan astronot evlerinin taslak çizimlerini paylaştı.

Avrupa Uzay Ajansı'nda (ESA) danışman Aidan Cowley konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu olmalı çünkü Ay'ın, Mars'ın veya bunun ötesinde herhangi bir şeyin keşfi konusunda gerçekten ciddiysek bu çok yakında ustalaşmamız gereken teknolojidir" ifadelerini kullandı.

avrupa-uzay-ajansi-paylasti-ay-da-insa-edilecek-ilk-evler-816613-1.

Koruyucu tuğlalar yapmak için pudra şekeri kadar ince olan Ay toprağı 'regolit'i kullanma planlarına liderlik eden Cowley'nin, astronotların yaşayacağı silindir şeklindeki yapıların on yıl içinde inşa edilmeye başlanacağına inandığı ve yapıların astronotları radyasyona maruz kalmaya karşı korumaları gerektiğine inandığı ifade edildi.

Ay’da kurulacak koloniye ‘Ay Köyü’ (Moon Village) adını veren ESA Genel Müdürü Jan Wörner'ün ise konuyla ilgili olarak, "Niyetim, Ay'da kalıcı bir baz istasyonu kurmak. Bunun anlamı, farklı üye devletler için, dünyanın farklı ülkeleri için açık bir istasyon" diye konuştu.

avrupa-uzay-ajansi-paylasti-ay-da-insa-edilecek-ilk-evler-816614-1.