birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Avrupa üzerinde bir hayalet dolaşıyor

‘Sıcak sonbahar’ eylemlerinin başladığı Almanya’da artan pahalılık ve enerji krizinin toplumsal olayları körüklemesinden endişe ediliyor. Avrupa’nın dört bir yanında da kitlelerin huzursuzluğu giderek artıyor.

DÜNYA 25.09.2022 06:30
Avrupa üzerinde bir hayalet dolaşıyor İspanya'da, Rusya-Ukrayna savaşıyla başlayan enerji krizi ve yüksek enflasyona karşı ilk büyük gösteri düzenlendi. (Foto: AA)
Abone Ol google-news

Dış Haberler

Ukrayna savaşının etkileri küresel düzlemde her geçen gün kendisini daha fazla hissettirmeye başlıyor. Savaşa bağlı olarak artan gıda ve enerji krizi Lübnan’dan Sri Lanka’ya kadar pek çok ülkede toplumsal ayaklanmalara yol açarken gelişmiş Batılı ülkeler de bu durumdan payına düşeni alıyor. Dünyanın en büyük dört ekonomisinden birisi olan Almanya’yı da ayaklanma korkusu sardı. Federal Kriminal Dairesi (BKA), artan enerji ve gıda fiyatları ile nedeniyle iç güvenliği bozacak toplumsal olayların baş gösterebileceği konusunda uyardı. Tagesspiegel gazetesinin BKA kaynaklarına dayandırdığı haberinde, nüfusun önemli bir kısmının siyasi kararlar nedeniyle varlıklarının tehdit altında olduğunu hissetmeleri durumunda, Covid-19 tedbirlerine karşı yapılan protestolara benzer bir durum beklenebileceği ifade edildi.

İÇ YAZIŞMALAR SIZDI

BKA'nın kurum içi yazışmalarında artan enerji ve gıda fiyatlarının toplumsal olayları körükleyebileceği, buna göre önlemler alınması istendiği belirtildi. Yazışmalarda, radikal grupların mevcut krizi kendi amaçları doğrultusunda kullanma girişimleri olabileceği uyarısında bulunuldu. BKA'nın kurum içi yazışmalarında Covid-19 salgınıyla mücadele politikalarına karşı düzenlenen protestolara benzer gösteriler ve suç eylemlerinin beklendiğine işaret edildi.

SICAK SONBAHAR

Almanya’da artan pahalılık ve derinleşen enerji krize karşı bu ayın başlarında “heisser herbst” yani “sıcak sonbahar” adı verilen eylemler başlamıştı. Başkent Berlin, Leipzig, Hamburg ve Köln başta olmak üzere ülke geneline yayılan eylemlerde binlerce kişi enerji krizine, enflasyona ve hayat pahalılığına karşı meydanlara akmıştı.

Ağırlıklı olarak Sol Parti’nin öncülük ettiği eylemlerde binlerce kişi düzenlenen protesto eylemlerinde savaşın ve krizin faturasını ödemek istemediklerini dile getirmişlerdi.

Gösterilerde hükümetin politikalarına tepki gösterilirken “NATO Ukrayna’dan çekilsin”, “Kârlarınız için soğuktan donmayacağız”, “Artık yeter, soğuktan donma yerine kalorifer, ekmek ve barış” şeklinde pankartlar açmışlardı.

Avrupa’da artan hayat pahalılığına, enerji fiyatlarına karşı Çekya’dan Macaristan’a, Hollanda’dan Belçika’ya kadar pek çok ülkede halk sık sık sokağa çıkıyor. Prag’da 3 Eylül’de Bohemya ve Moravya Komünist Partisi öncülüğünde yapılan “hükümet istifa çağrıları” yükselmişti. Eylemlerin daha da artması bekleniyor.

İŞÇİLER DE AYAKTA

Belçika, Fransa, İspanya, Portekiz, Norveç, Yunanistan gibi ülkelerde ise işçiler, emekçiler geçen günlerde artan gıda ve enerji fiyatları karşısında ücretlerin iyileştirilmesi talebiyle greve gitmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol