birgün

28° AÇIK

Avrupa’ya göç yine arttı: Türkiye iltica başvurularında 6’ncı sırada

Avrupa Birliği İltica Ajansı verilerine göre, Türkiye’den Avrupa ülkelerine yapılan iltica başvurusu sayısı Kasım 2021'de 2 bin 571 oldu. Verilere göre, Türkiye 2 bin 571 başvuru ile 6’ncı sırada yer alıyor.

GÜNCEL 29.01.2022 08:58
Avrupa’ya göç yine arttı: Türkiye iltica başvurularında 6’ncı sırada
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Avrupa Birliği İltica Ajansı'nın (EUAA) açıklamasına göre Avrupa ülkelerine iltica başvuruları Kasım 2021’de yeniden yükseldi. Avrupa ülkelerine iltica başvuruları 2016 yılından bu yana en yüksek seviyeye Taliban’ın Afganistan’ı yönetmeye başlamasıyla eylül ayında ulaşmıştı.

Paylaşılan verilere göre 27 Avrupa Birliği ülkesi ile Norveç ve İsviçre'ye geçen yılın kasım ayında 71 bin 400 iltica başvurusu yapıldı.

KASIM 2021'DE TÜRKİYE'DEN 2 BİNDEN FAZLA İLTİCA BAŞVURUSU YAPILD

Kasım ayında yapılan başvurularda 13 bin 40 ile ilk sırada Afganistanlılar gelirken, onları Suriyeliler ve Iraklılar takip etti. Bu sırayı Venezuela, Pakistan ve Türkiye takip etti. Türkiye’den Avrupa ülkelerine yapılan iltica başvurusu sayısı ise Kasım 2021'de 2 bin 571 oldu. Bu sayı tüm iltica başvurularının yüzde 3,6'sına karşılık geliyor.

Yanında bir refakatçisi bulunmayan ve reşit yaşta olmayanları iltica başvuruları en son 2015 yılında 3 bin 300 çocuk ve gençti. Kasım ayında bu sayının 3 bin 200 olduğu kaydedildi. Avrupa'ya gelen çocuk ve gençlerin hemen hemen yarısı Afganistanlı. EUAA verilerine göre kasım sonu itibarı ile halen 431 bin dosya sonuçlandırılmayı bekliyor. Kasım ayında sonuçlanan kararların yüzde 40’ının kabul yönünde olduğu kaydedildi. Afganistan uyrukluların iltica başvurularında kabul edilme oranı yüzde 92’yken Suriyeliler de bu oran yüzde 91, Eritrelilerde yüzde 87 ve Filistinlilerde yüzde 72 düzeyinde.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol