birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 11.12.2020 09:57

Avrupa Yargı Ağı’ndan HSK’ye sert eleştiri: Tabela kuruma dönüştü

Avrupa Yargı Kurulları Ağı, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na yönelik yaptığı açıklamada "HSK artık bir tabelaya dönüştü" ifadelerini kullandı.

Avrupa Yargı Ağı’ndan HSK’ye sert eleştiri: Tabela kuruma dönüştü

Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ), yürütme ve yasama organından bağımsız bir kurum olmadığı gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Kurulu'na yönelik sert bir açıklama yaptı.

Sözcü’nün aktardığına göre, yapılan açıklamada, “HSK artık bir tabelaya dönüştü. Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve Türk vatandaşları da dahil olmak üzere bağımsız, adil ve tarafsız mahkemelere erişim için çok az umut vardır” ifadelerine yer verildi.

İRFAN FİDAN VE YÜKSEL KOCAMAN ATAMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Hakim ve Savcılar Kurulu, Yargıtay'a 11 hakim ve savcıyı üye olarak seçmiş, HSK'nin seçtiği savcılar arasında AKP'ye yakınlığı ile bilinen İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılarının da bulunması dikkati çekmişti.

İrfan Fidan, Gezi davası ve Osman Kavala iddianamelerini yazan savcı olarak biliniyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman ise, Bodrum’da bir gecelik konaklama bedeli 9 bin lira olan otelde birlikte tatil yaptığı nişanlısı Ayça Dursun’la, Ankara Sheraton’da yapılan düğünle evlenmiş, hemen ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Sarayına gitmişti. Erdoğan, Kocaman ve eşi İnşaat Mühendisi Ayça Dursun'a düğün hediyesi vererek hatıra fotoğrafı çektirmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol