birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 11.05.2021 22:45

Avrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü'nden Türkiyeli kadınlara destek: İstanbul Sözleşmesi'ni Dünya Sözleşmesi yapacağız

Avrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü ve Brüksel Eski Çevre Bakanı Evelyne Huytebroeck, "İstanbul Sözleşmesi 10 yaşında. İstanbul Sözleşmesi'ne karşı çıkanlar, öldürülen ve yaralanan her kadından şahsen sorumlu olacak. İstanbul Sözleşmesi'ni Dünya Sözleşmesi yapacağız" yazılı görsel paylaştı.

Avrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü'nden Türkiyeli kadınlara destek: İstanbul Sözleşmesi'ni Dünya Sözleşmesi yapacağız

BİRGÜN KADIN

Avrupa Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü ve Brüksel Eski Çevre Bakanı Evelyne Huytebroeck, İstanbul Sözleşmesi'nin 10'uncu yılında Türkiyenin sözleşmeden çekilme kararına karşı mücadele eden kadınlara destek mesajı yayımladı.

Evelyne Huytebroeck, Twitter hesabından "İstanbul Sözleşmesi 10 yaşında. İstanbul Sözleşmesi'ne karşı çıkanlar, öldürülen ve yaralanan her kadından şahsen sorumlu olacak. İstanbul Sözleşmesi'ni Dünya Sözleşmesi yapacağız" yazılı görsel paylaştı.

Huytebroeck, "Her gün binlerce kadın ve kız çocuğu şiddete maruz kalıyor. İstanbul Sözleşmesi'nin 10. yıl dönümü, özellikle Türkiye'nin kabul edilemez bir şekilde çekilmesinden sonra, kadın hakları için mücadele etmemiz gereken her şeyi bize hatırlatıyor" dedi.

Türkiye’nin ‘ilk imzacı’ sıfatıyla İstanbul Sözleşmesi’ni imzalamasının üzerinden bugün 10 yıl geçti.

20 Mart 2021 gecesi ise Cumhurbaşkanlığı kararıyla son yıllarda iktidar ve gericiler tarafından hedef alınan İstanbul Sözleşmesi'den Türkiye'nin, çekildiğini duyuruldu.

Kadınlar, yaşam reçetesi olan İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için mücadeleyi büyütürken, sözleşmenin 10'uncu yılında evlerden, mahallelerden, sosyal medyadan "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" sözleri yükselmeye devam ediyor.

KADINLARDAN ERDOĞAN'A: SÖZLEŞMEYE KARŞI ÇIKANLAR CİNAYETLERİN SORUMLUSU

Türkiye'den ve dünyadan kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nin fesih kararını alan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Twitter paylaşımalarının altında eylem başlattı.

Kadınlar "İstanbul Sözleşmesi 10 yaşında. İstanbul Sözleşmesi'ne karşı çıkanlar, öldürülen ve yaralanan her kadından şahsen sorumlu olacak. İstanbul Sözleşmesi'ni Dünya Sözleşmesi yapacağız" yazılı görseller paylaştı.

avrupa-yesiller-partisi-es-sozcusu-nden-turkiyeli-kadinlara-destek-istanbul-sozlesmesi-ni-dunya-sozlesmesi-yapacagiz-874825-1.

avrupa-yesiller-partisi-es-sozcusu-nden-turkiyeli-kadinlara-destek-istanbul-sozlesmesi-ni-dunya-sozlesmesi-yapacagiz-874827-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol