birgün

18° AÇIK

Avukat Çetinkaya’nın cezaevindeki ölümüne ilişkin soruşturma sürüyor

Bodrum’da, cinsel saldırı suçlamasıyla tutuklanan ve cezaevinde kemerle asılı bulunan Avukat Orçun Çetinkaya’nın ölümüyle ilgili soruşturma sürerken, ziyaretine çeşitli tarihlerde avukatı ve eşinin gittiği öğrenildi. Çetinkaya'nın koğuşta tek başına kaldığı belirtildi.

GÜNCEL 08.11.2021 14:22
Avukat Çetinkaya’nın cezaevindeki ölümüne ilişkin soruşturma sürüyor
Abone Ol google-news

Muğla’nın Bodrum ilçesinin Mumcular bölgesindeki S Tipi cezaevinde, koğuşunda kemerle asılı olarak bulunan Avukat Orçun Çetinkaya’yı sadece eşi ve avukatının ziyaret ettiği öğrenildi.

Çetinkaya’nın ölümüne ilişkin soruşturma kapsamında, kemerin cezaevine nasıl girdiğinin öğrenilmesi için çalışma başlatılmıştı.

Savcılık talimatı kapsamında Çetinkaya'nın cezaevine girmesinden sonra dışarıdan gelen ziyaretçilerin ve getirilen eşyaların tek tek araştırıldığı, konuyla ilgili incelemenin sürdüğü belirtildi.

DHA’nın aktardığına göre, Çetinkaya'nın cezaevinde eşi ve avukatı tarafından ayrı ayrı çeşitli tarihlerde ziyaret edildiği tespit edildi. Kemerin nasıl cezaevine nasıl sokulduğuna ilişkin ise net bir bilgiye ulaşılamadı.

Öte yandan Çetinkaya, Milas'a bağlı Bahçeköy Mahallesi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

NE OLMUŞTU?

42 yaşındaki Orçun Çetinkaya, ofisi İstanbul Nişantaşı’nda bulunan uluslararası düzeyde faaliyet yürüten bir hukuk bürosunun sahibiydi. Çetinkaya, geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye’ye girişine izin verilmeyen New York Times gazetesinin muhabiri Rod Nordland’in de avukatıydı.

Çetinkaya geçen hafta bir dava için Bodrum’a gitti. Stajyer bir avukatın da dahil olduğu dört kişilik ekiple Bodrum merkezdeki bir otele yerleşti. Cuma günü stajyer avukat, savcılığa giderek cinsel saldırıya uğradığı gerekçesiyle Çetinkaya’dan şikâyetçi oldu. Soruşturma başlatan savcılık, Çetinkaya’yı ifadeye çağırdı.

Çetinkaya pazartesi günü savcılığa giderek ifade verdi. Suçlamaları kabul etmeyerek kendisine “iftira” atıldığını öne sürdü. Nöbetçi sulh ceza hâkimi tarafından tutuklanarak Muğla’daki cezaevine gönderildi. Daha sonra da Mumcular’daki S tipi cezaevine nakledildi. Çetinkaya’nın avukatının müvekkilinin tahliye edilmesi veya ev hapsine alınması talebi de reddedildi.

S tipi cezaevine konulan ve içinde asma katı bulunan koğuşta tek başına kalan Çetinkaya, 5 Kasım saat 13.30 sularında merdiven korkuluğuna kemerle asılı olarak bulunmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol