birgün

1° KAR YAĞIŞLI

Avukat Mehmet Durakoğlu, üçüncü kez İstanbul Barosu Başkanlığı'na seçildi

İstanbul genelinde 51 bin 352 avukatın üye olduğu İstanbul Barosunun salgın nedeniyle ertelenen genel kurulu, Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Avukat Mehmet Durakoğlu, İstanbul Barosu Başkanlığı'na üçüncü kez seçildi. Yeniden başkan seçilen Durakoğlu, "7 ayrı adayla seçime gittik. Dolayısıyla tartışmalar genişledi ve oylar dağılmaya başladı. Meslektaşlarımız kuşkusuz çözüm arayışlarına girdiler. Bizim açımızdan ders alınmasını gerektiren bir tablodur" dedi.

GÜNCEL 17.10.2021 12:29
Avukat Mehmet Durakoğlu, üçüncü kez İstanbul Barosu Başkanlığı'na seçildi
Abone Ol google-news

İstanbul Barosu Genel Kurulu tamamlandı. İstanbul Barosu Başkanlığı'na Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun adayı avukat Mehmet Durakoğlu üçüncü kez seçildi.

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen İstanbul Barosu Başkanlık seçiminde, Baro'ya kayıtlı 26 bin 016 avukat, 131 sandıkta oyunu kullandı.

istanbul-barosu-secimleri-basladi-7-aday-yarisiyor-933250-1.

Sabah 09.00’da başlayan ve 17.00'ye kadar süren oy kullanma işlemi için erken saatlerde kongre salonuna gelen avukatlar yoğunluk oluşturdu. Kongre merkezi bahçesine gruplar stant açarken başkan adayları da salon girişinde oy kullanacak üyeleri karşıladı.

Toplam 51 bin 352 avukatın oy kullanma hakkına sahip olduğu seçimlerde, baro başkanının yanı sıra 10 kişilik yönetim kurulu, 5 kişilik disiplin kurulu, 3 kişilik denetleme kurulu ve Türkiye Barolar Birliği delegeliği için 13 isim belirleniyor.

istanbul-barosu-secimleri-basladi-7-aday-yarisiyor-933251-1.

Sandık sayımlarına göre sonuçlar şöyle oldu:

Av. Mehmet DURAKOĞLU: 8.479

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu

Av. Hasan KILIÇ: 6.155

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi

Av. Gökhan AHİ: 6.013

Avukat Hakları Grubu

Av. Ata YAZICIOĞLU: 1.669

Çağdaş Avukatlar Grubu

Av. Sezin UÇAR: 1.661

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu

Av. Kaptan YILMAZ: 1.087

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu

Av. İshak Şâdi ÇARSANCAKLI: 952

Bağımsız Avukatlar Grubu

Açılan sandık sayısı: 131

Geçersiz Oy: 467

Toplam Oy: 26.016

“SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETMEK ZORUNDAYIZ”

Yeniden başkan seçilen Durakoğlu konuşmasında, “Üzerinde özellikle konuşulması gereken bir zafer. Genç meslektaşlarımızla ilgili oluşan çok büyük dertler var ve bu dertlere ilişkin eksikliğimizin olduğu ortaya çıkmış durumda. Bunu itiraf etmeden hiçbir yol alamayız. O arkadaşlarımızla birlikte olmak, onlarla birlikte çözüm aramak, onların sorunlarına çözüm üretmek zorundayız. Bir gerçek var, başından beri onu söylüyorum. İstanbul Barosu’nda yönetimde olmak için omurga gerekir. Bu omurgaya sahip olduğumuz için kazandık” ifadelerini kullandı.

"DERS ALINMASI GEREKEN BİR TABLO"

Sözlerinin devamında Durakoğlu şunları söyledi:

avukat-mehmet-durakoglu-ucuncu-kez-istanbul-barosu-baskanligi-na-secildi-933328-1.

"Mesleki sorunların ağırlaşmış olması bu sorunlara ilişkin çözüm üreten mekanizmaları çoğalttı. 7 ayrı adayla seçime gittik. Dolayısıyla tartışmalar genişledi ve oylar dağılmaya başladı. Meslektaşlarımız kuşkusuz çözüm arayışlarına girdiler. Seçim sonuçları bizim için ilginçtir. Bizim açımızdan ders alınmasını gerektiren bir tablodur. Bu tablonun çıkışını da bizim özellikle konuşmamız gerekir."

"BİZE DÜŞEN GÖREVLER VAR"

“Benim başkanlığım değil, yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın yönetimi değil, denetim kurulu, delegasyon değil, burası çok temel bir biçimde bir temel olgunun hala ayakta durabildiği, bunca yaşananlara karşı hala, özellikle de 2017 rejimine karşı bir duruşun simgesiydi. Bunu yansıtabilmeliydik. Bunu yansıttık. Bu son derece önemli. Şimdi, bize düşen görevler var. Bunları mutlaka yerine getirmek zorundayız. Önümüzdeki bir yıl içerisinde mutlaka daha başarılı olmalıyız ve buradan çıkışın formülü olarak İstanbul Barosu aranmalı. Bunu sağlamaya çalışacağız."

ANAYASA MESAJI

"İstanbul Barosunun üç yıl içerisinde İzmir Barosu kadar büyüyor olması gibi bir gerçekliğin ortaya çıkardığı problemler vardı. Önümüzdeki dönem buralardan çıkışı nasıl sağlayabileceğimizi konuşacağız. Türkiye önümüzdeki bir yıl içerisinde siyasetin her iki kutbunda da anayasa değişikliğinin hazırlandığı bir gerçeklik yaşıyor. Anayasa değişikliğinin olduğu sırada da İstanbul Barosunun hukuksal anlamda ona destek verebilmesi herkes tarafından bekleniyor. Biz daha aktif biçimde sürecin içerisinde olmayı planlıyoruz."

BARO YÖNETİMİ

Yapılan seçimle yönetim kurulu, disiplin kurulu, denetleme kurulu ve Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu: Avukat Nazan Moroğlu, Avukat Muazzez Yılmaz, Avukat Cengiz Kaya, Avukat Lütfi Topraç, Avukat Elif Görgülü, Avukat Ali Gürbüz, Avukat Selahattin Meriç, Avukat Sinan Naipoğlu, Avukat Burcu aslan, Avukat Yasemin Babayiğit.

Disiplin Kurulu: Avukat Atilla Erdoğmuş, Avukat Rıza Pehveri Şat, Avukat Nadide Tahan, Avukat Didem Pehlivan, Avukat Ömeralp Pulatoğlu.

Denetleme Kurulu: Avukat Onur Yolal, Avukat Levent Sevindi, Avukat Çağın Kocaman.

Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu Delegeleri: Avukat Prof. Dr. Ümit Kocasakal, Avukat Zeki Diren, Av. Sefa Bilgiç, Avukat Prof. Dr. Haluk Burcuoğlu, Avukat Uğur Yetimoğlu, Avukat Berrin Adıyaman, Avukat Yalçın Veziroğlu, Avukat İrfan Akyürek, Avukat Turgay Demirci, Avukat Hüseyin Özbek, Avukat Filiz Saraç, Avukat Ufuk Özkap, Avukat Özlem Aksungar.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol