birgün

24° AZ BULUTLU

Avukatlar öldürülen meslektaşları için bir araya geldi: “Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık"

İstanbul'da dün avukat Servet Bakırtaş'ın öldürülmesi ortak basın açıklamasıyla, meslektaşları tarafından protesto edildi. Erzincan Baro Başkanı Adem Aktürk, olayı kınayarak, “Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık” dedi. Ordu Barosu’na kayıtlı avukatlar tarafından yapılan açıklamada ise, "Bir mesleğin ölümü göze alarak sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır" denildi. Malatya Barosu ise, "Sözün bittiği yerdeyiz" diyerek tepki gösterdi.

GÜNCEL 07.07.2022 13:26
Avukatlar öldürülen meslektaşları için bir araya geldi: “Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık" Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

İstanbul’da uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden avukat Servet Bakırtaş olayı ile ilgili avukatlar bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Barolardan yapılan ortak açıklamalarda, “Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık” mesajı verildi. Avukatlar, bugün duruşmalara girmeyerek durumu protesto etti.

40 ‘a yakın avukatla birlikte açıklama yapan Malatya Baro Başkanı Avukat Onur Demez “Avukat Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu" diye konuştu.

Avukatlık mesleğini adaletin tescili için yaptıklarını hatırlatan Demez, ''Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin ölümü göze alarak sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır. Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Her bir avukat ölümünün bir toplumsal ders olmasını bekleyip, bu zavallılara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği. Savunma olmazsa, olmaz yargılama diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafi olmazsa, bu katil zanlısını da bir avukat savunacak'' şeklinde konuştu.

ERZİNCAN BARO BAŞKANI: "BİLİYORUZ Kİ BAŞIMIZ SAĞ OLMAYACAK"

Erzincan Baro Başkanı Adem Aktürk de yayımladığı ortak mesajda Bakırtaş'ın katledilme olayını kınayarak, “Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık” dedi.

"Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim .Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak" diyen Aktürk, "Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak avukat Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz" diye konuştu.

ORDU DA AVUKATLAR, BAKIRTAŞ İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Ordu’da da avukatlar, meslektaşları Servet Bakırtaş için bir araya gelere, ortak basın açıklamasını okudu.

Ordu Barosu’na kayıtlı avukatlar adına açıklamayı Ordu Baro Başkanı Avukat Sibel Torun yaptı. Torun, açıklamasında, "Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Her bir avukat ölümünün bir toplumsal ders olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor" mesajı verdi.

Fotoğraf: ANKA-AnkaraFotoğraf: ANKA-Ankara

ANKARA'DA DA PROTESTO

Ankara Barosu’na kayıtlı avukatlar, bugün Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi önünde toplanarak İstanbul’da avukat Servet Bakırtaış'ın öldürülmesini protesto etti. Ankara Barosu Başkanı Mehmet Eren Turan, “Bir mesleğin ölümü göze alarak sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da o toplumun bir kesimi için utançtır” dedi.

Turan’ın ardından konuşan Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Veli Küçük, şöyle konuştu:

“Üzgünüz, kızgınız ve öfkeliyiz… Dün ne yazık ki İstanbul’da meslektaşımız Servet Bakırtaş’ı, görevi dolayısıyla tehdit edilmesine rağmen, engellenmeye çalışmasına rağmen; görevini, mesleğini yapma cesareti dolayısıyla hedef olduğu bir saldırı sonucu kaybetmiş bulunuyoruz. Burada sorumlu sadece tetiği çeken değil. Baroların, Türkiye Barolar Birliği’nin avukat intiharları da dahil olmak üzere avukatların hedef alındığı saldırıların araştırılması için Meclis araştırma komisyonu kurulması taleplerini görmezden gelenlerin de bu sorumluluğa ortak olduğunu, altını çizerek ifade etmek istiyorum. Avukatlar, savunmanın temsilcileri. Bu kararlılığı, bu cesareti sürdürerek mesleğimizi ifa etmeye devam edeceğiz. Fakat yaşadığımız sorunların müsebbibi hukuk tanımaz ve pervasız anlayışla da mücadele gücümüzü, kararlılığımızı da aynı derecede, hatta artırarak devam ettireceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Baro yönetimi ve açıklamaya katılan avukatlar, daha sonra adliye önünde oturma eylemi yaptı ve Bakırtaş’ın öldürülmesini alkışlarla protesto etti.

SAKARYA VE ZONGULDAK'TA DA PROTESTO EDİLDİ

Sakarya ve Zonguldak'ta avukatlar, İstanbul'da meslektaşları Servet Bakırtaş'ın silahlı saldırı sonucu öldürülmesine tepki gösterdi.

Sakarya Adliyesi önünde düzenlenen basın açıklamasını okuyan Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, avukatı müvekkille özdeşleştiren sapkın zihniyetin silahtan aldığı güçle ölüm kustuğunu söyledi.

(İHA-ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol