birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Avukatlardan, Hadise'nin boşanma davasına 'aşırı hız' tepkisi: Aynı mahkeme 3 ay sonraya gün veriyor

Şarkıcı Hadise Açıkgöz'ün 14 Eylül'de açtığı boşanma davası 30 Eylül'de bitti. Başka davalarda aynı mahkemenin 3 ay sonraya gün verdiğini söyleyen avukatlar duruma tepki gösterdi.

GÜNCEL 03.10.2022 10:45
Avukatlardan, Hadise'nin boşanma davasına 'aşırı hız' tepkisi: Aynı mahkeme 3 ay sonraya gün veriyor Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Şarkıcı Hadise ve iş insanı Mehmet Dinçerler tek celsede boşandı. Davanın 'aşırı hızlı' sonuçlanması hukukçuların tepkisini çekti.

2 hafta içinde sonuçlanan davayı kamuoyuna Hadise'nin avukatı Öncel duyurdu.

Öncel, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Müvekkil Hadise Açıkgöz tarafından Beykoz 2. Aile Mahkemesi'nde açılan davada, boşanma kararı verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerini kullandı.

Independent Türkçe'den Cihat Arpacık'ın haberine göre, hızlı boşanma avukatlardan tepki gördü. Aynı mahkemeye yapılan başka talepler için 3 ay sonraya gün alabilen avukatla da duruma itiraz edenler arasında.

Avukat Abdullah Üsame Ceran, yoğun bir iş yükü altında olan yargının bir davayı 15 gün içinde bitirebilmesinin çok olağan olmadığı görüşünde.

"İş yükünün olmadığı ve davayla ilgili gerekli araştırma sürecini tamamlamış bir mahkeme elbette 15 günde davayı bitirebilir ama mevcut koşullarda 2 haftada duruşma günü alabilmek çok kolay değil" diyen avukat Ceran, bir başka meslektaşının aynı mahkemeden aralık ayına gün alabildiğini belirtti.

Bir başka avukat ise Beykoz 2. Aile Mahkemesi'nde nisan ayında açtığı davanın duruşmasını aralık ayında alabildiğini söyledi.

Şimdi avukatların kendi arasında tartıştığı durum şu:

1 yıldan az evli kalan çiftlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmesinin önünde mevzuat engeli var. Davanın "çekişmeli" olarak açılması gerekiyor. Bazı avukatlar, tarafların duruşmaya tanık getirmesiyle süreç içinde davanın "anlaşmalı boşanmaya" evrilebileceği görüşünde. Ama sistemin otomatik olarak verdiği duruşma gününün yine de 15 gün gibi kısa bir süre içinde verilmesi normal bir durum olarak değerlendirilmiyor. Hukukçular, normal seyri içinde duruşmanın 2023 yılı içinde gelebileceğini düşünüyor.

"Ünlüler ile Beykoz Adliyesi arasında adı konmamış protokol var"

Beykoz Adliyesi ile ilgili çarpıcı bir iddia da Beykoz'da doğan ve burada büyüyen yazar Ekrem Tuncer'den geldi.

Bir an önce boşanmak isteyen ünlülerin, Beykoz'da ikamet etmeseler de boşanma davalarını buradaki adliyede açtıklarına değinen Tuncer, ünlülerle adliye arasında "adı konmamış bir protokol" olduğu görüşünde.

Ünlülerin sıradan vatandaşların aksine araçlarını adliyenin bahçesine kadar sokabildiklerini de ifade eden Tuncer, "Sosyal medya fenomenlerinin bile bu şekilde ayrıcalıklı bir muameleye tabi tutulduğuna şahitlik ettim" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol