birgün

13° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 05.04.2019 09:23

Avukatlardan oluşan müzik grubu: Funk You

Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü. Avukatlardan oluşan müzik grubu “Funk You”, bugün Ankara’da sahne alacak. Başkentte müzik yapan gruptan Serkan Sezer ile Avukatlar Günü vesilesiyle konuştuk. Grubun kurucuları Ankara Barosuna kayıtlı Vokalist Av. Umut Orhan, elektro gitarist Av. Serkan Sezer ve bas gitarist Av. Murat Sana. Meslek hayatında yolları bir şekilde kesişen bu 3 eski […]

Avukatlardan oluşan müzik grubu: Funk You

Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü. Avukatlardan oluşan müzik grubu “Funk You”, bugün Ankara’da sahne alacak. Başkentte müzik yapan gruptan Serkan Sezer ile Avukatlar Günü vesilesiyle konuştuk.

Grubun kurucuları Ankara Barosuna kayıtlı Vokalist Av. Umut Orhan, elektro gitarist Av. Serkan Sezer ve bas gitarist Av. Murat Sana. Meslek hayatında yolları bir şekilde kesişen bu 3 eski arkadaş üniversite yıllarında farklı rock gruplarıyla çeşitli mekânlarda sahne aldı. Bir araya geldikten sonra özledikleri müziğe tekrar dönme planları yaptılar ve yaklaşık 5 yıl önce hobi amaçlı bir rock grubu kurmaya karar verdiler. Borsacı Oğulcan Arasan da (Davul) gruba dâhil oldu ve ilk çalışmalarına başladılar.

• Kısaca grubun üyelerini tanıtıp kuruluş hikâyesinden bahsedebilir misiniz?

Sırf eğlence amacıyla gerçekleşen bu provalarda başta Athena, Duman, Mor ve Ötesi gibi rock grupların şarkılarını çalışıyorduk. Belli bir süre sonra daha eskilere, MFÖ, Nilüfer, Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses gibi efsane sanatçıların şarkılarını yorumlamayı denedik.

80/90’lar Türkçe pop ve arabesk dönemlerini yaşamış kişiler olarak bu çalışmalardan inanılmaz bir haz almaya başladık. Bu nedenle farklı alanlara yönelmeye, bir “rock grubu” olmak yerine yeni alanlar keşfetmeye karar verdik.

Tabii bunun için enstrümanların zenginleşmesi gerekliydi. Bu süreçte sırasıyla klarnetçimiz hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi Mert Gürbüz, trompetçimiz müzik eğitmeni Serkan Demirel ve klavyecimiz müzik eğitmeni Barış Yaman gruba dahil oldu. Grup böylece son halini ve ‘Funk You’ ismini aldı. Ankara’da çeşitli mekânlarda konser vermeye başladık.

• Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz?

Türkçe pop, arabesk, alaturka, biraz rock ve hatta rap müziğine dokunmaya çalışıyoruz. Ne kadar denesek de tarzımıza sınır koyamadık. Funk You bizim için şudur; enerji, eğlence ve kuralsız müzik. Dostluk… Neredeyse her provamızda ve her konserde tarif edilemez bir şekilde eğleniyoruz. Durmadan zıplıyor ve kahkaha atıyoruz. Mesleğin zorluğunu düşününce başka bir stres atma yöntemi tahayyül edemiyorum.

Konserlerimiz çok eğlenceli geçiyor. Şöyle tarif edeyim; ben çalarken bazen geri çekilip vokalist Umut’u zıplarken izliyorum, sonra bas gitarist Murat’ın yüzündeki tebessümü görüyorum, sert bir rock şarkısı çalarken klarnetçimiz Mert’in soloya girmesiyle bambaşka bir boyuta geçiyoruz… İnanılmaz bir enerji paylaşımı gerçekleşiyor. Son konserimizde sabah duruşmam vardı. Duruşmada karşımda olan meslektaşım avukat, gece konserde karşımda arkadaşlarıyla dans ediyordu. Evet, avukatlar da dans edebilir. Yıllardır birbirimizi tanıyormuşuz gibi hissetmiştim.

• Avukatlık yaparken aynı anda müzik de yapıyorsunuz. Bu iki alan birlikte nasıl ilerliyor?

Avukatlık günümüzde zor bir meslek. İnsanların hayatlarında belki de en zor günlerinde yanında olmaya çalışıyorsunuz. Yeri geliyor o kişinin en yakın dostu, sırdaşı ve psikoloğu oluyorsunuz. Bence avukatlar hukuk kurallarına dokunarak bir devleti ve toplumu daha iyiye, ileriye yönlendirmeye çalışan kişiler. Bu işi yaparken bizim de nefes almaya ve kafamızı boşaltmaya ihtiyacımız oluyor. Bu anlamda Funk You benim için bulunmaz nimet. Tüm meslektaşlarıma tavsiyem, hobiniz olsun. Kafamızı boşaltacak, gece yatağa girdiğimizde iş dışında düşüneceğimiz aktiviteler. Muhakkak meslekte işimize yarayacaktır.

• İlerisi için planlarınız neler? Müziğin hayatınızdaki yerinde farklılıklar olacak mı?

Grup hobi amacıyla kuruldu. Geleceğe dair bir plan yapmadık. İmkân el verdiğince ve yorulmadığımız sürece böyle devam edeceğiz. Dostlarımızla keyifli anılar yaşayacağız. Bu grup beste yapıp kaydetmeyi hak ediyor. Ama bunu zaman gösterecek.

• Avukatlar günündeyiz…

Bu akşam Ankara’nın en sağlam konser mekanlarından 6:45’te konserimiz olacak. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımızı bizimle olmaya davet eder, Avukatlar Günü’müzü kutlarım.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız