birgün

11° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 22.08.2014 13:49

Avukatları savunamadı

Karabiga’da yapılması planlanan Cenal Termik Santralı’nın bir başka hukuksuz ünitesinin ÇED olumlu kararının iptali için açılan davada ilk duruşma dün görüldü

Avukatları savunamadı

DOĞU EROĞLU - dogueroglu@gmail.com - @dogueroglu

Çanakkale’nin Biga ilçesi, Karabiga beldesinde Cengiz Holding ve Alarko tarafından kurulmak istenen Cenal Termik Enerji Santralı’nın, hakkındaki Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının yürütmesi durdurulan atık depolama sahasıyla ilgili duruşma Çanakkale İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya katılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcisi ve Cenal Elektrik Üretim A.Ş. avukatı, projenin ÇED Olumlu kararının yürütmesinin durdurulmasına yol açan iddialar hakkında savunma yapmadı. Termik santrala ait atık depolama projesi hakkında verilen ÇED Olumlu kararının iptal edilip edilmeyeceği 15 gün içerisinde belli olacak.

İDDİALARA YANIT VERMEDİLER
Karabiga sakinlerinin karşı çıktığı Cenal Termik Santralı projesine karşı açılan davalardan birinde ilk defa duruşma gerçekleştirildi. Duruşmada Cenal Elektrik Üretim A.Ş. avukatı, yürütmesi durdurulan ve iptali istenen Atık Depolama Sahası ÇED Olumlu kararına imza atan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcisi ile Karabigalı yurttaşlar ve avukatları hazır bulundu. Karabigalı yurttaşlar adına konuşan Avukat Cömert Uygar Erdem, ÇED Olumlu kararının yürütmesinin durdurulmasına yol açan usulsüzlükleri bir defa daha ifade ederken, Cenal Elektrik Üretim A.Ş. avukatının bu iddiaları yanıtsız bırakması dikkatleri çekti. ÇED Yönetmeliği’nde yer alan 25. madde uyarınca, entegre projelerde, tüm üniteleri kapsayan tek bir ÇED Raporu hazırlanması yükümlülüğüne uyulmadığı ve şirketin ÇED Raporu’nda “Çevre mevzuatına ilişkin resmi işlemlerde kullanılmaz” ibareli bir raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduğu iddialarına yanıt vermeyen şirket avukatı savunmasında, ÇED süreçlerinin ana hatlarına değinmekle yetindi.

KÖMÜR NEREDEN GELECEK?
Projenin Karabiga ekolojisine ve insan yaşamına etki etmeyeceğini ileri süren şirket avukatının ateşlediği kömür tartışması ise duruşmaya damga vuran bir diğer unsur oldu. Şirket avukatı geçmişte Ankara’da Soma’dan çıkartılan linyitin yakılmasının kentte ciddi seviyede hava kirliliğine yol açtığını ifade ederken, ithal kömür kullanılmasıyla birlikte Ankara havasının temizlendiğini, Cenal Termik Enerji Santralı’nda kullanılacak ithal kömürün de havayı ve çevreyi kirletmeyen türde olacağını iddia etti. Bu ifadeler üzerine, santralda hangi tip kömür kullanılacağına ilişkin sorulara şirket avukatı, “Henüz belli değil, şirket kendi tercihine göre belirleyecek” yanıtını verdi. Santralda kullanılacak kömür tipi belli değilken şirket avukatının, “Doğaya zararsız kömür yakılacak” iddiasında bulunması salondaki Karabigalı yurttaşların da tepkisini çekti. ÇED Olumlu kararının iptali istemiyle açılan davada, Çanakkale İdare Mahkemesinin 15 gün içerisinde kararını vermesi bekleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol