Avukatların derdi ulaşım

09.12.2018 09:33 GÜNCEL
Adalet Bakanlığı, yeni Ankara Adliyesi için MİT Binası’nı seçerken avukatlar ise kolay ulaşım için adliyenin Sıhhiye’de kalmasını istiyor

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Yenimahalle’deki tarihi binasının Adalet Bakanlığı’na devredilerek yeni Ankara Adliyesi’ne dönüştürülmesi fikrine avukatlar karşı çıktı. Baro temsilcileri, Adalet Bakanı yardımcısı ile görüşerek taleplerini sıraladı.

Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner başkanlığındaki Bakanlık yetkilileri ile Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, TBB ve Ankara Barosu heyeti bir araya gelerek Ankara Adliyesi’nin son durumunu konuştu.Kolay ulaşım şartı
Ankara’da farklı ilçelere bölünecek şekilde düzenlenen adliye yerleşimini tek kampus içerisine toplamayı planlayan Adalet Bakanlığı’nın MİT Binası’nı seçmesine avukatlar itiraz etti. Adliyeye yönelik en önemli taleplerinin ulaşımı kolay bir adres seçilmesi olduğunu belirten Ankara Barosu avukatları, bu nedenle Yenimahalle’deki MİT yerleşkesinin uygun olmayacağı görüşünde.

Kızılay ya da Sıhhiye
Ankara Barosu heyetinin, Bakanlık yetkilileri ile yapılan görüşmede bu talebi aktardığı öğrenilirken avukatların öncelikli yer tercihinin Kızılay ya da Sıhhiye olduğu bildirildi. Adliyenin farklı ilçelere dağılmasına yönelik temel itirazın ulaşımın zorlaşması olduğuna dikkati çeken avukatlar, MİT yerleşkesinin bu nedenle ihtiyaca karşılık vermeyeceğini ifade etti.

Baro görüş bildirecek
Edinilen bilgiye göre önümüzdeki günlerde Ankara Barosu’nun MİT yerleşkesinin yeni adliye yerleşkesine dönüştürülmesi düşüncesine karşılık bir görüş bildirecek. Baro’nun resmi görüşünde avukatların kolay ulaşılabilir ve tek çatı altında toplanma fikrini vurgulaması ve MİT yerleşkesine olumsuz görüş bildirmesi bekleniyor.