birgün

4° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 08.12.2021 11:56

Avustralya da Pekin Kış Olimpiyatları'nı boykot etme kararı aldı

ABD’nin ardından Avustralya da Çin’de düzenlenecek 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nı diplomatik olarak boykot edeceğini açıkladı. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, boykot kararını, Pekin hükümetinin insan haklarına yönelik ihlalleri nedeniyle aldıklarını belirtti.

Avustralya da Pekin Kış Olimpiyatları'nı boykot etme kararı aldı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nı diplomatik olarak boykot edeceklerini açıkladı. Böylece Avustralya, ABD’nin başlattığı boykota katılan ikinci ülke oldu.

Karara ilişkin açıklama yapan Başbakan Morrison, Çin'in, kendileri tarafından çeşitli başlıklarda dile getirilen endişeleri ve ihlal uyarılarını dikkate almadığını söyledi.

Başbakan Morrison, Avustralyalı sporcuların oyunlarda yarışacağını, kararın yalnızca diplomatik boykotu kapsadığını belirtti. Avustralya Olimpiyat Komitesi, alınan kararın olimpiyatlarda yarışması beklenen 40 küsur Avustralyalı sporcuyu etkilemeyeceğini onayladı.

Kararın arkasındaki etmenler olarak, Çin ile diplomatik kanallarda yaşanan zorluklar, Sincan’daki hak ihlalleri ile Pekin hükümetinin Avustralya’nın ithalatına karşı hamleleri gösteriliyor. Avustralya’nın en büyük ticaret ortağının Çin olması nedeniyle Pekin hükümetinin, ekonomik yaptırımlara gidebileceği düşünülüyor.

ABD’nin başlattığı boykot hamlesinin ardından Çin’in ilk tepkisi, bu hamle nedeniyle ABD’nin bedel ödeyeceğini ve kararlı karşı önlemler alacaklarını açıklamak olmuştu.