birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 20.02.2020 10:12

Avustralya'daki orman yangınlarına soruşturma

Avustralya orman yangınları için geniş çaplı soruşturma başlatıyor

Avustralya'daki orman yangınlarına soruşturma

Avustralya Başbakanı Scott Morrison perşembe günü yaptığı açıklamada, Güney Kore büyüklüğünde bir alanın yok olduğu ve 33 kişinin öldüğü yangınlarla ilgili olarak geniş çaplı bir araştırma başlatacaklarını duyurdu.

Morrison, oluşturulan Kraliyet Komisyonun, gelecekteki orman yangınlarına karşı ülkenin hazırlıklarını denetleneceğini ve acil durum ekiplerinin çalışmalarını kontrol edecek bir yetkiliye ihtiyaç olup olmadığını araştıracağının altını çizdi.

Reuters’ın haberine göre, Morrison, Sydney'de gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Kraliyet Komisyonu sıcak ve kuru yaz aylarında, Avustralya halkını uzun süre güvende tutmak için yapılması gerekenleri araştıracak' dedi.

Morrison kasım ayında tepki çeken Hawai tatili sonrası özür dilemişti.

Aşırı sıcak ve kuraklıktan dolayı Eylül 2019’dan beri yangınlarla mücadele eden Avustralya’da 11 milyon hektara yakın alan yanmış, 1.25 milyar hayvan hayatını kaybetmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız