birgün

24° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 19.02.2020 14:56

Avustralya’daki yangınlardan nüfusun yüzde 75'i etkilendi

Yapılan bir araştırma, Avustralya’da eylül ayından beri devam eden doğu kıyılarındaki orman yangınları nedeniyle nüfusun %75’inin etkilediğini ortaya çıkardı.

Avustralya’daki yangınlardan nüfusun yüzde 75'i etkilendi

Yaklaşık 6 aydır devam eden ve geçen hafta kontrol altına alınan Avustralya yangınları ile ilgili yeni araştırma yayımlandı.

Büyük orman yangınlarının Avustralya halkı üzerindeki etkisini araştıran Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) yayınladığı raporda, 3 milyon kişinin doğrudan, 15 milyon kişinin ise dolaylı olarak yangından etkilendiğini gözler önüne serdi.

AA’nın haberine göre, araştırma ekinin lideri Profesör Nicholas Biddle yaptığı açıklamada ‘bu yangınların, eşi görülmemiş şekilde küresel etkileri oldu ve birçoğumuz yıllarca bunun etkileriyle yaşayacağız.’ dedi.

33 kişi öldü, 1,25 milyar hayvan hayatını kaybetti

Avustralya’da Eylül 2019'da aşırı sıcak ve kuraklık nedeniyle başlayan yangının yerleşim yerlerine sıçraması ile birlikte 33 kişi hayatını kaybetmişti.

Çıkan yangınlarda 11 milyon hektara yakın alanın yandığı ve 1,25 milyar hayvanın da yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız