birgün

25° AÇIK

DÜNYA 19.02.2020 14:56

Avustralya’daki yangınlardan nüfusun yüzde 75'i etkilendi

Yapılan bir araştırma, Avustralya’da eylül ayından beri devam eden doğu kıyılarındaki orman yangınları nedeniyle nüfusun %75’inin etkilediğini ortaya çıkardı.

Avustralya’daki yangınlardan nüfusun yüzde 75'i etkilendi

Yaklaşık 6 aydır devam eden ve geçen hafta kontrol altına alınan Avustralya yangınları ile ilgili yeni araştırma yayımlandı.

Büyük orman yangınlarının Avustralya halkı üzerindeki etkisini araştıran Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) yayınladığı raporda, 3 milyon kişinin doğrudan, 15 milyon kişinin ise dolaylı olarak yangından etkilendiğini gözler önüne serdi.

AA’nın haberine göre, araştırma ekinin lideri Profesör Nicholas Biddle yaptığı açıklamada ‘bu yangınların, eşi görülmemiş şekilde küresel etkileri oldu ve birçoğumuz yıllarca bunun etkileriyle yaşayacağız.’ dedi.

33 kişi öldü, 1,25 milyar hayvan hayatını kaybetti

Avustralya’da Eylül 2019'da aşırı sıcak ve kuraklık nedeniyle başlayan yangının yerleşim yerlerine sıçraması ile birlikte 33 kişi hayatını kaybetmişti.

Çıkan yangınlarda 11 milyon hektara yakın alanın yandığı ve 1,25 milyar hayvanın da yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol