birgün

18° AÇIK

EKONOMİ 22.08.2019 21:57

Ayçiçeğinde yeni adres: Bosna Hersek

Bosna Hersek ile yapılacak ayçiçeği tohumu ithalatında vergiyi sıfırlayan kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. BirGün’e değerlendirme yapan CHP’li Orhan Sarıbal, “Ülkeyi dışarıya bağımlı hale getirecek bir karar” dedi.

Ayçiçeğinde yeni adres: Bosna Hersek

HAVVA GÜMÜŞKAYA

Ayçiçeği tohumunun da aralarında bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında uygulanacak gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi. Buna göre Bosna Hersek’ten ithal edilen ayçiçeği tohumundan alınan vergi sıfırlandı. Karar 1 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlayacak.

BirGün’e konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı ayçiçeği alım fiyatlarının bir önceki yıla göre daha düşük olmasını hatırlattı.

Sarıbal şunları kaydetti:

“Ayçiçeğinde 2018 yılında 900 bin ton civarında bir ithalat var. 2019 yılındaki ithalat ise şuana kadar 800 bin tonu geçti. Küspe, ham ayçiçek yağı, ayçiçek tohumu olmak üzere ithal edildi. Bütün organizasyonu ithalat üzerinden organize ediyorlar. Bakanlığın açıkladığı 2,5 liralık ayçiçeği alım fiyatı geçen yılki fiyattan 80 kuruş aşağıda. Bakanlık ve ilgili kurumlar çiftçiyi zarara uğratacak bir mekanizmayı sürdürüyorlar. Bugün açıklanan kararname ile de bunu açık bir şekilde ıspatlamış oldular”.

ayciceginde-yeni-adres-bosna-hersek-615724-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol