birgün

24° AÇIK

EKONOMİ 22.08.2019 21:57

Ayçiçeğinde yeni adres: Bosna Hersek

Bosna Hersek ile yapılacak ayçiçeği tohumu ithalatında vergiyi sıfırlayan kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. BirGün’e değerlendirme yapan CHP’li Orhan Sarıbal, “Ülkeyi dışarıya bağımlı hale getirecek bir karar” dedi.

Ayçiçeğinde yeni adres: Bosna Hersek

HAVVA GÜMÜŞKAYA

Ayçiçeği tohumunun da aralarında bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında uygulanacak gümrük vergisi oranları yeniden belirlendi. Buna göre Bosna Hersek’ten ithal edilen ayçiçeği tohumundan alınan vergi sıfırlandı. Karar 1 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlayacak.

BirGün’e konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı ayçiçeği alım fiyatlarının bir önceki yıla göre daha düşük olmasını hatırlattı.

Sarıbal şunları kaydetti:

“Ayçiçeğinde 2018 yılında 900 bin ton civarında bir ithalat var. 2019 yılındaki ithalat ise şuana kadar 800 bin tonu geçti. Küspe, ham ayçiçek yağı, ayçiçek tohumu olmak üzere ithal edildi. Bütün organizasyonu ithalat üzerinden organize ediyorlar. Bakanlığın açıkladığı 2,5 liralık ayçiçeği alım fiyatı geçen yılki fiyattan 80 kuruş aşağıda. Bakanlık ve ilgili kurumlar çiftçiyi zarara uğratacak bir mekanizmayı sürdürüyorlar. Bugün açıklanan kararname ile de bunu açık bir şekilde ıspatlamış oldular”.

ayciceginde-yeni-adres-bosna-hersek-615724-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız