birgün

22° AÇIK

BİRGÜN EGE 05.12.2019 15:18

Aydın Barosu’ndan ruhsatsız JES’lerle ilgili suç duyurusu

Aydın Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, ruhsatsız ve yapı kullanımı izni olmayan JES’lerden sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu

Aydın Barosu’ndan ruhsatsız JES’lerle ilgili suç duyurusu

AYCAN KARADAĞ

Türkiye’nin en büyük jeotermal elektrik santrallerine (JES) sahip olan Aydın’da çevreciler yıllardır bu tesislerin bölgedeki tarım arazilerine, yeraltı ve yerüstü sularına ve insanlara zarar verdiğini söyleyerek kapatılmasını istiyor. Yaşanan gelişmelerin arından Aydın genelinde şimdilik, 23 JES'in Gayrisıhhi işletme ruhsatının olmadığı, 15'inin yapı kullanma izni bulunmadığı kaydedildi. Konu hakkında Aydın Barosu’nda düzenlenen ve Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. İsmail Türkbay tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasına Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, ruhsatsız ve yapı kullanımı izni olmayan JES’lerden sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMAK EN TABİ İNSAN HAKLARINDANDIR

Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. İsmail Türkbay yaptığı açıklamada, 1136 Sayılı Avukatlık Kanunun 76. Maddesi Barolara; "Hukuk üstünlüğünü ve insan haklarını savunma görevi” verdiğini ifade ederek, “Yaşama hakkı ile sağlıklı bir çevrede yaşamak en tabi insan haklarındandır. Bunun bilincinde olan baromuz çevre kirliliğine neden olduğu ve ruhsatsız çalıştığı kamuoyunun gündemine gelen JESlere karşı çalışma başlatmıştır. Kamuoyunun gündemindeki konu üzerinde yapılan çalışma sonunda Aydın genelinde şimdilik, 23 JES'in Gayrisıhhi işletme ruhsatının olmadığı, 15'inin yapı kullanma izni bulunmadığı tespit edilmiştir. JES'lerin kurulması için öncelikle bir bina ve müştemilat gerekir. Bunlar için plan ve proje yapmaları inşaat izni almaları yapı kullanma izni (iskân ruhsatı) almaları zorunludur. Almazlarsa İmar yasasının 32. Maddesine göre inşaat yerel belediye tarafından mühürlenir” dedi.

JES'ler Yapı kullanım izni ve 2. Sınıf Gayrisıhhi müessese işletme ruhsatı almak zorunda olduğunu ileri süren Av. Türkbay açıklamasının devamında, “Almamışlarsa; tesislerin kesin kabulünü yaparak işletmenin faaliyete geçmesine izin veren, ruhsat almayan, denetlemeyen, yasaları uygulamayan kurum ve kuruluşlar ile o kuruluşun ilgili biriminde görev yapan kişiler sorumludur. Baromuz, yasanın verdiği görevleri yerine getirmeyerek halkın sağlığını tehlikeye atan, yerel Belediyelerin ruhsat vermeye yetkili görevlileri ile Merkezi idarenin JES'lere ruhsat vermeye ve denetlemeye yetkili sorumlularının tespit edilerek hakkında kamu davası açılması için suç duyurusunda bulunmuştur” ifadelerine verdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız