birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin küçük üreticilere desteği sürüyor

Aydın Büyükşehir Belediyesi 6 yıl önce başlattığı "Aile Tipi Koyunculuk" projesine üreticilere koç hibesi yaparak devam ediyor. Proje kapsamında kura ile belirlenen küçük üreticilere sakız koçları teslim edildi.

BİRGÜN EGE 30.12.2021 16:03
Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin küçük üreticilere desteği sürüyor
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 6 yıldır sürdürdüğü Aile Tipi Koyunculuk Projesi ile yüzlerce aile desteklemeden faydalandı ve binlerce koyunun üretimi sağlandı. Proje kapsamında Koçarlı’da kurulan Sakız Koyunu Çiftliği'nde yetiştirilen; bakımı kolay, çoklu doğum oranı ve süt verimi yüksek olan sakız koyunları, iki farklı kategoride hibe ediliyor.

Aile Tipi Koyunculuk Projesi’nde özellikle kadınların üretime teşvik edilmesi için; düzenli geliri ve 30 dönümden fazla arazisi olmayan ailelere iki dişi bir erkek sakız koyunu desteklemesi ile sürülerini sakız koyununa çevirmek isteyen ve en az 25 baş koyunu olan ailelere sakız koçu desteklemesi yapılıyor. Kura çekimi ile belirlenen üreticilere koyunların teslimi ise pandemi koşulları dikkate alınarak, bu yıl da Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekiplerince adrese teslim şeklinde yapılıyor.

Sakız koçu için başvuru yaptığın belirten Emrah Madran, “Araştırdık, sakız koçunun ırkı ve üremesi daha güzel. Daha fazla üretim ve gelir elde etmek için aldım. Verimi yüksek, bizim koyunlar 1-2, sakız koyununun 3-4 doğumu oluyor, daha bereketli.” dedi.

‘ÜRETİCİ KENDİNİ YALNIZ HİSSETMİYOR’

Hayvancılıkla geçimini sağlayan Ayırt ailesi de sakız koçu desteği alan aileler arasında yer alıyor. Akif ve Yasemin Ayırt çifti, koyunlarına birlikte bakarak sürülerinin sayısını artırmayı hedefliyor. Üretici Yasemin Ayırt, “Koyunculuğu seviyoruz. Hibe olunca faydalanmak istedik. Hayvanların sayısı ve verimi artsın, herkes faydalansın bu hizmetten. Kadın dayanışmasından dolayı mutluyuz” ifadelerini kullanırken, Akif Ayırt ise “Koç desteği ilaç gibi geldi. Hayvanlarımızın yavrulaması daha fazla olacak, süt verimimiz artacak. Üretici kendini yalnız hissetmiyor” şeklinde konuştu.

İhtiyaçlarından dolayı kurban bayramında koçlarını satan Yunus Türk, Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı sakız koçu ile üretime devam edeceklerini ve sürüyü sakıza döndüreceklerini belirterek “Yeni doğan kuzuları 1-2 sene bakarak büyüterek yapıyorduk ama kurbanda satıyorduk. Dışarıdan koç alamıyoruz. Koç fiyatları pahalı olduğu için herkes alamaz. Hayvancılık zor ama üretim olmazsa olmaz” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol