birgün

-3° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 13.01.2021 12:32

Aydın’da gazetecilere saldırı

Aydın’ın uyuşturucu satıcılığı suçundan tutuklanan sanıkların adliye önünde görüntülerini alan gazetecilere, sanıkların yakınları saldırdı.

Aydın’da gazetecilere saldırı

BİRGÜN EGE

Aydın’da uyuşturucu satıcılığı suçundan tutuklanan sanıklarının Adliye önünde görüntüleyen gazeteciler Murat Uçkaç ve Kıymet Sarıyıldız, tutuklanan zanlının yakınları tarafından darp edildi.

Gazeteciler olaydan sonra emniyete giderek şikâyetçi oldu.

Yaşanan gelişmelerin ardından Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan yazılı bir açıklama yaptı.

aydin-da-gazetecilere-saldiri-828562-1.

Ulucan, olayın adliye önünde birçok devlet görevlisinin gözü önünde olduğunu vurgulayarak, “Olayın yatışmasının ardından gazete ofisine gitmek için ayrılan arkadaşımız Kıymet Sarıyıldız, Yağcılar Çarşısı içinde ikinci kez aynı kişiler tarafından darp edildi. Yine birçok vatandaşın gözü önünde meydana gelen olaya toplumun duyarsız kalmış olması, iki gün önce günümüzün ne kadar samimiyetsizce kutlandığının göstergesidir. Gazetecinin haber verme hakkının engellenmesinin yanı sıra olaya suskun kalan vatandaşlarımızın da haber alma hakkı kaba kuvvet kullanılarak engellenmek istenmiştir. Olayın ardından saldırganlardan şikâyetçi olan arkadaşlarımıza Cemiyet olarak gerekli hukuki desteği sağlayacağız. Saldırının sadece iki arkadaşımıza karşı değil, basın özgürlüğüne karşı yapılmış olduğuna inanıyor, olayın faillerinin ellerini kollarını sallayarak dolaşmaması ve cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağımızın bilinmesini istiyorum” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız