birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 19.12.2020 18:51

Aydın’daki çevre direnişinin simge ismi Hatice Barlas, hayatını kaybetti

Aydın’daki Kızılcaköy mahallesinde kurulmak istenen jeotermal enerji santraline karşı yapılan direnişin simge isimlerinden Hatice Barlas, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Aydın’daki çevre direnişinin simge ismi Hatice Barlas, hayatını kaybetti

Aydın’daki jeotermal direnişinin simgesi Hatice Barlas koronavirüse yenildi.

Gazete Duvar’dan Ayhan Çimendağ’ın haberine göre, bir süre önce koronavirüse (Covid-19) yakalanan 80 yaşındaki Hatice Barlas, 3 gün önce korona tedavisi için hastaneye kaldırıldı. Yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayan Barlas bugün yaşamını yitirdi.

Aydın’da 2018 yılında Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy Mahallesi'nde tarlaların arasına jeotermal enerji santrali kurulmak istendi.

EYLEMLERİN TÜMÜNDE YER ALDI

Yöre halkı ve Kızılcaköylüler jeotermal enerji santraline karşı çıkarak eylemler yaptı. Kızılcaköy’de jeotermale karşı yapılan direnişlerin hepsine katılan ve çevredeki diğer direnişlere giderek deneyimlerini aktaran Barlas, aynı zamanda Kızılcaköylü kadınların kurduğu tiyatro topluluğunda yer almıştı.

‘Neymiş Bu Jeotermal’ oyunu ile birçok yerde sahne alan Hatice Barlas'ın cenazesi bugün defnedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol