birgün

6° PARÇALI BULUTLU

EGE'DE BİRGÜN 09.08.2019 17:56

Aydın Erten, Gültepe'de anıldı

Aydın Erten, Gültepe'de anıldı

BİRGÜN İZMİR

Gültepe'nin eski belediye başkanı Aydın Erten, hayatını kaybedişinin 19. yılında Gültepe Toros mezarlığında bulunan kabri başında anıldı. Konak Belediye Başkanı Batur, yaptığı konuşmada, "Efsane başkanın adını taşıyan rekreasyon alanı için hazır olduklarını, alan belediyeye verildiği an, halk ile efsane başkanı buluşturacaklarını" söyledi. Başkan Batur bir de müze sözü verdi.

Konak Belediyesi’nin 68’liler Platformu ile birlikte düzenlendiği anma törenine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Konak Belediyesi Meclis üyeleri, CHP İzmir İl eski Başkanı Asuman Ali Güven, İzmir 68’liler Platformu Başkanı Okan Yüksel, İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu, partililer ile vatandaşlar katıldı.

"IŞIĞININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Anma programının açılışını ve sunuşlarını İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu’nun gerçekleştirdiği törende, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bir konuşma yaptı. Erten’in sadece Gültepe için değil kent için de çok önemli bir isim olduğunu hatırlatan Batur, "Halkçı belediye başkanı Aydın Erten'in ışığının takipçisi olacağını" ifade etti. Batur, "Gültepe'nin yiğit evladı Aydın Erten'i anma etkinliğinde bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Değerli başkanın anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Aydın Erten, belediyecilik çalışmaları ile Gültepe'de efsane olmuş ve yaptığı çalışmalar, projeler tüm İzmir'e yayılmış olan, unutulmaz bir belediye başkanıydı. Halkın isteklerini her zaman ön planda tuttu. Ben Aydın Erten'i Narlıdere'den tanıyorum. Narlıdere'de onunla beraber yol yürüyen belediye başkanımız Sayın İhsan Erbakış, bizim abimizdi. Seçim kampanyalarında birlikte mücadele etmiştik. Başarılarla dolu hizmetleri Gültepelilere sunan Aydın Erten'in yaptıkları çalışmalar, kimliği, kişiliği sadece Gültepe'ye değil kentin dört bir yanına yayılmış ve diğer belediye başkanları tarafından da uygulanmıştır” dedi.

ERTEN İÇİN REKREASYON ALANI VE MÜZE SÖZÜ

Konak için yola çıkarken Aydın Erten’in manevi huzuruna ziyarette bulunduğunu ifade eden Batur, ‘Bu bölge ve kent için önemi tartışılmaz başkanımız adını yaşatmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız’ dedi. Batur, “Konak Belediye Başkanı olarak yaptığım ilk icraat, ilk Ankara'ya gidişim Aydın Erten rekreasyon alanının geri alınması ile ilgiliydi. Alan ile ilgili çalışmamızı bitirdik. Gültepe’de bulunan Aydın Erten Rekreasyon Alanı’nın belediyeye tahsis edilmesi için Orman Bölge Müdürlüğü, bakanlıklara ve gerekli tüm mercilere taleplerimizi ilettik. Bir imza ile bu alanı Aydın Erten'e yakışan ve bölgenin ihtiyacını karşılayacak şekilde açmaya hazırız. En kısa zamanda vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu alan bize yeniden verildiğinde o mekânı bir cennet alanı yapacağız. Burayı çok güzel bir rekreasyon alanı haline getireceğiz. Biz Aydın Erten'i sadece rekreasyon alanında değil, hayatını, anılarını bir müzede toplayacak çalışma içinde söz veriyorum" dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Aydın Erten’i anma töreninde yaptığı konuşmada "Sosyal demokrasi ve emek mücadelesinin bir neferi, büyük devrimci, efsane belediye başkanı Aydın Erten’in huzurunda olmaktan duyduğu memnuniyeti" dile getirerek, ‘Mücadelesi hepimizin mücadelesi olmalıdır’ dedi.

"BU HALK ADAMLIĞIDIR"

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Aydın Erten anma programında yaptığı konuşmaya, "O belediye başkanı değildi, onun yaptığı başka bir şeydi. Saygıyla anıyorum’ diyerek sözlerine başladı. Bayır, “Aydın Erten aramızdan ayrılalı 19 yıl oldu. Sistemli olarak bu anma törenlerimizi düzenliyoruz. Her törende farklı bir şey anlatmak istedim sizlere Aydın Erten'le ilgili. Gültepe’de onun öldüğü tarihte doğan çocuklar 19 yaşına geldi. 17 yıllık siyaset yasağına rağmen yapılan ön seçimlerde 5. sırada yer almıştı. Aydın Erten’in bilinmeyen önemli özelliği cebinde beş lirası varsa onu paylaşırdı. İnanılmaz paylaşımcı bir insandı. Makamında oturan ve sadece imza atan bir belediye başkanı değildi. Kapısını gece yarısı çalan ‘Kızımız kayboldu’ diyen vatandaşla birlikte sokağa çıkan bir belediye başkanıydı. Bu belediye başkanlığı değildir. Bu halk adamlığıdır. Hepimize Aydın Erten gibi güzel hizmetler vermek nasip olsun. Böylesine sevgiyle anılmak çok güzel bir şey” dedi.

Törende yapılan konuşmaların ardından tüm katılımcılar, Gültepe’nin efsane başkanı Aydın Erten’in mezarına karanfiller bıraktı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız