birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Aydın Tabip Odası: Sağlık beş dakikaya sığmaz

Türkiye'deki hasta muayene sürelerinin 5 dakikaya düşürülmesine hekimlerin tepkileri sürüyor. Aydın Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, “5 dakikada hekimlik yapılmaz, sağlık 5 dakikaya sığmaz” denildi.

BİRGÜN EGE 20.10.2021 14:09
Aydın Tabip Odası: Sağlık beş dakikaya sığmaz
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin (MHRS) 5 dakikada bir randevu verecek şekilde yeniden düzenlenmesine hekimlerin tepkileri sürüyor. Aydın Tabip Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık hizmetlerinde niteliği değil niceliği önceleyen politikalarında ısrara devam ettiğini, bu anlayışın hekimlik değerlerini yok saydığı belirtildi.

Açıklamada, “Hekimlik yapabilmek için bir hastaya ayrılması gereken muayene süresi en az 20 dakika olarak kabul edilmesine rağmen ülkemizde birçok hastanede bu süre 5 dakikaya düşürülerek hekimlere günlük yaklaşık 100 hasta randevusu dayatılmaktadır. Bu randevular, hekimin isteği ve bilgisi dışında MHRS sistemi üzerinden açılmakta, hekimin hastasına yeterli zaman ayırmasına; halkın nitelikli sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır. Hekimlere performans baskısıyla daha çok muayene ve işlem dayatması yapılarak mesleki özerkliğimize müdahale edilmekte, halkın sağlığı tehdit edilmekte, sağlıkta şiddete zemin hazırlanmaktadır” denildi.

Yapılan açıklamada, hastalıkların tanısını koyabilmek için ilk ve en önemli adım, ayrıntılı bir öykü alınması gerektiğini, dayatılan 5 dakikada yeterli muayeneyi yapabilmenin mümkün olmadığı belirtilirken, şunlar kaydedildi :“Bu uygulama daha çok istifa, daha çok hekim göçü, daha çok hastalık, daha çok sağlıksızlık, daha çok sağlıkta şiddet getirir. Halk sağlığını ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eden bu uygulamalardan hızla vazgeçilmelidir. Dün olduğu gibi bugün de nitelikli sağlık hizmeti taleplerimizde ısrarcıyız ve hekimlik yapmak istiyoruz. Hem hekimlerin hem de toplumun sağlık hakkı için bu uygulamalara itirazı birlikte yükseltelim. Hekimler köle, hastalar müşteri değildir. Sağlıklı yaşam hakkımızdan vazgeçmeyelim.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol