Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve AKP'li Sancaktepe Belediyesi'nin birinci derece SİT alanı ilan edilen Aydos Ormanı'na yapmak istediği millet bahçesi projesi, tüm itirazlara rağmen devam ederken ormandaki yürüyüş parkurundan 10 lira alınmaya başlandı. Yürüyüş alanının bölgedeki yurttaşlara ücretsiz olarak kullandırılacağına dair söz verilmişti.

Aydos Ormanı'na giriş artık ücretli

İstanbul’da Aydos Ormanı’na yapılmak istenen millet bahçesi çalışmaları tepkilere rağmen devam ederken yurttaşların yürüyüş yaptığı yollar ücretli hale geldi. 10 yıl önce bir firmaya yaklaşık 49 yıllığına kiralanan bölgelerden ormana giren yayalar 10 TL ödüyor.

Çevre sakinlerinden ve aynı zamanda Aydos Savunması Yürütme Kurulu’ndan Enver Özböler, “Ormana giren altı tane kapı var, bunların hepsine kulübeler koydular. Araçların içerisindeki insan sayısından bile para alıyorlar” dedi.

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre; ilk özelleştirilme yapıldığında protesto ederek yaya parasının alınmaması konusunda anlaştıklarını belirten Özböler, “Son zamanlarda yayalardan tekrardan para almaya başladılar. Orman olarak kalması gereken Aydos’u şirketler adım adım yok etti ve etmeye devam ediyor. Endemik bitkilerin bulunduğu bir ormanda lunaparkın ne işi var?” ifadelerini kullandı.

aydos-ormani-na-giris-artik-ucretli-1057485-1.