Eski HDP Milletvekili ve Türkiye’nin Sesi Partisi’nin Ayhan Bilgen, "AKP’den milletvekili adayı olacağı” iddialarına ilişkin soruya, "Biz hiçbir ittifaka karşı kapıları kapatmadık. Taraf da değiliz. Her türlü kararı yetkili kurullarımızda değerlendiririz" ifadelerini kullandı.

Ayhan Bilgen'den "AKP'den vekil adayı olacak" iddiasına yanıt: Hiçbir ittifaka karşı kapıları kapatmadık

Eski HDP Milletvekili ve Türkiye’nin Sesi Partisi’nin (SESPARTİ) kurucusu Ayhan Bilgen’in, “AKP’den milletvekili adayı olacağı” iddia edildi.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, AKP’nin 14 Mayıs’taki seçimde Bilgen’i "kendi listesinden aday göstereceği" konuşuluyor.

Kurucusu olduğu SESPARTİ'nin 8 ay içinde seçimlere girme şartı olan 41 ile ve bu illerin üçte bir ilçesinde teşkilatlarını kurduklarını söyleyen Bilgen, ancak seçimlerin 14 Mayıs’a alınmasıyla birlikte SESPARTİ Genel Kurulu sonrası 6 aylık süre dolmadığı için seçimlere girme hakkını elde edemediklerini anlattı.

“AKP’den kendisine henüz bir teklifin gelmediğini” ancak bu durumun kamuoyunda tartışıldığını dile getiren Bilgen, “Biz hiçbir ittifaka karşı kapıları kapatmadık. Taraf da değiliz. Her türlü kararı yetkili kurullarımızda değerlendiririz” dedi.

Bilgen, yeni bir siyaset zeminine ihtiyaç olduğunu, bunun için ittifaklara dahil olmadan atacakları adımlara da bakılması gerektiğini de söyledi.

SESPARTİ’nin “seçimlere katılma yeterliliği bulunmadığı” için parti amblemi ile oy pusulasında yer alması mümkün olmuyor. Bu nedenle Bilgen’in, “AKP listelerinden milletvekili adayı gösterileceği” öne sürülüyor.