birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 16.11.2020 14:15

Ayhan Bilgen: Hukuksuzluğun üstüne yeni hukuksuzluk ekleniyor

Eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, tutuklu bulunduğu Sincan Cezavi'nde kendisini ziyaret eden CHP'li Çakırözer aracılığı ile mesaj gönderdi. Bilgen, "Yaşadığım hukuksuzluğun üstüne yeni hukuksuzluk ekleniyor. Anayasa Mahkemesi’ne başvurdum” dedi.

Ayhan Bilgen: Hukuksuzluğun üstüne yeni hukuksuzluk ekleniyor

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'i, tutuklu bulunduğu Sincan Cezavi'nde ziyaret etti. Bilgen, Çakırözer aracılığı ile gönderdiği mesajında, “Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hakkımda yeni hiçbir delil olmadan daha önce haksız aylarca tutuklu kaldığım aynı dosyadan yeniden tutuklandım. Yaşadığım hukuksuzluğun üstüne yeni hukuksuzluk ekleniyor. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdum” dedi.

SAMİMİYSENİZ ÖZGÜR KALMALILAR!

Çakırözer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır. Tüm kişileri, kurumları bağlar ve kararlarının gereği yapılır” açıklamalarını gündeme getirerek, “Madem böyle düşünüyorsunuz daha önce aynı dosyadan cezaevinde tutulan ve Anayasa Mahkemesi’nin hakkında hak ihlali kararı verdiği Ayhan Bilgen neden cezaevinde? İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu neden hala Meclis’e dönmedi? Selahattin Demirtaş, Osman Kavala AİHM kararlarına rağmen neden hala tutuklu? Eğer bu açıklamalarda samimiyseniz bu isimler bir an önce özgür kalmalı, Milletvekilimiz Enis Berberoğlu derhal Meclis’e dönmelidir” çağrısında bulundu.

ANKA'da yer alan habere göre cezaevlerindeki siyasi tutukluların durumunu gündeme getiren Çakırözer, şunları söyledi:

“Osman Kavala hakkında verilen iki tahliye, bir beraat ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına rağmen 3 yıldır cezaevinde. Selahattin Demirtaş hakkında AİHM kararı var. Düşüncesini beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz yazar Ahmet Altan televizyon programı, yazısı nedeniyle 1506 gündür tutuklu. Madem bağımsız yargı, hukuk devleti diyoruz bu insanlar derhal özgür kalmalı.”

BERBEROĞLU MECLİS’E DÖNMELİ

Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu için verdiği hak ihlali kararını da hatırlatan Çakırözer, “Milyonlarca İstanbullu’nun oylarıyla Meclis’e gönderilen Milletvekilimiz Enis Berberoğlu da bu açıklamalar sonrasında Meclis’te görevine derhal dönmelidir” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol