birgün

22° AZ BULUTLU

SİYASET 10.07.2020 13:33

Aykut Erdoğdu'dan Can Akın Çağlar açıklaması: Kendisi meslektaşım ve üstadımdır

CHP'li Aykut Erdoğdu, Can Akın Çağlar'ın İBB Genel Sekreterliği’ne atanması hakkında açıklamalarda bulundu. "Kendisi meslektaşım ve üstadımdır" diyen Erdoğdu, Çağlar'ın İBB Genel Sekreterliği için düşünüldüğünün kendisine daha atama yapılmadan bildirildiğini söyledi. Erdoğdu ayrıca, "Partimize gönül ve hizmet vermiş bürokratlardan bir atama yapılmasının daha uygun olacağını söyledim" açıklamasını yaptı

Aykut Erdoğdu'dan Can Akın Çağlar açıklaması: Kendisi meslektaşım ve üstadımdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından İBB Genel Sekreterliği’ne atanan Ziraat Bankası eski Genel Müdürü Can Akın Çağlar hakkında açıklama yaptı.

Açıklamasında, Akın Can Çağlar'ın İBB Genel Sekreterliği için düşünüldüğünün kendisine daha atama yapılmadan bildirildiğini söyleyen Erdoğdu, kendisinin de Çağlar hakkındaki düşüncelerini atamayı yapacak olan İBB Başkanı İmamoğlu dışında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na aktardığını anlattı.

"Can Akın Çağlar'ı Hazine Müsteşarlığı'nda çalıştığım yıllardan tanırım" diyen Erdoğdu, "Kendisi meslektaşım ve üstadımdır" dedi.

Erdoğdu ayrıca, “Partimize gönül ve hizmet vermiş bürokratlardan bir atama yapılmasının daha uygun olacağını söyledim” açıklamasında bulundu.

Sözcü'nün aktardığına göre Erdoğdu'nun açıklaması şöyle:

>> 3 gündür süren İBB Genel Sekreteri atamasıyla ilgili sizlere açıklama yapma ihtiyacı duydum. Can Akın Çağlar'ı Hazine Müsteşarlığı'nda çalıştığım yıllardan tanırım. Kendisi meslektaşım ve üstadımdır.

>> 2012 yılında Ziraat Bankası'nı denetleyen KIT Komisyonu üyesiyken bana kapsamlı bir rapor ulaştı. Rapor Can Akın Çağlar'ın bazı kredilerde usulsüz işlemler yaparak bankayı zarara soktuğunu iddia ediyordu.

>> Raporda yer alan iddialar belgeli ve ciddi olduğu için Can beyi Hazine'den tanımama rağmen hiçbir ayrımcılık yapmadan dosyayı açıkladım.

>> Bir süre sonra Can Bey aradı ve görüşmek istedi. Can bey bu uzun görüşmede iddialara tek tek cevap verdi. İlerleyen aylarda beni Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan bir savcı aradı ve görüşmek istedi. Savcı bu görüşmede TBMM'de yaptığım konuşmayı ihbar kabul ederek soruşturma başlattığını söyledi. Ayrıca açıklamalarım dolayısıyla BDDK, Sayıştay ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun da soruşturma başlattığını öğrendim.

>> Bu durum bende çalışmalarımın AKP tarafından kötüye kullanıldığı şüphesi doğurdu. Zira 100'ün üzerinde yolsuzluk dosyası açıkladım ve bu dosya dışında başka tek bir dosyada dahi bu işlemler yapılmadı. Bu rahatsız edici durum dolayısıyla bu dosya ile ilgili bir daha konuşmadım.

aykut-erdogdu-dan-can-akin-caglar-aciklamasi-kendisi-meslektasim-ve-ustadimdir-755046-1.

"CAN BEYİN BÜTÜN İDDİALARDAN AKLANDIĞINI ÖĞRENDİM"

>> Bu arada Can Akın Çağlar'ın BDDK üyeliğine atanmasına karşı çıktım ve istifasını istedim. Çünkü BDDK bankaları denetleyen bir kurumdu ve Can bey hakkında yürüyen bir soruşturma vardı. Bu eleştirilerim de sonuç vermiş olmalı ki, Can Bey bu incelemeler tamamlanmadan BDDK'daki görevinden süresi dolmadan istifa etti. O tarihten bu yana kendisiyle iletişimim olmadı. Daha sonra da Can Beyin bütün bu iddialardan aklandığını öğrendim.

>> Birkaç hafta önce benim de arkadaşım olan Ekrem Beyin bir danışmanı beni aradı ve Can Akın Çağlar'ı önemli bir pozisyon için düşündüklerini ve benim görüşümün ne olduğunu sordu. Bende yukarıda yazdığım gibi konuyu anlattım.

>> Çok yakından olmasa da Hazine'de çalıştığım yıllardan tanıdığımı insan olarak iyi bir olduğunu, o yıllarda etliye sütlüye pek bulaşmayan teknokrat görünümlü biri olduğunu, ancak daha önce İslamcı bir finans kuruluşunda yönetici olduğunu ve daha sonra da AKP döneminde yükseldiğini söyledim. Ayrıca Partimize gönül ve hizmet vermiş bürokratlardan bir atama yapılmasının daha uygun olacağını söyledim.

"GÖRÜŞÜMÜ EKREM BAŞKAN'A TEKRARLADIM"

>> Bu görüşümü daha sonra Ekrem Başkan'a tekrarladım. Süreçle ilgili ayrıca hem Genel Başkanımıza hem de İstanbul İl Başkanımıza bilgi verdim.

>> Ekrem Başkan, başta finans konuları olmak üzere teknik konularda büyük sıkıntılar yaşadığını, Can Beyin hem konsantrasyonu hem de teknik bilgisiyle bu göreve layık olduğunu düşündüğünü söyledi.

>> Bir süredir Genel Sekreter arayışı içinde olduğunu, atama (memuriyet) şartlarını taşıyan ve finans ve teknik bilgisi yüksek, kamu tecrübesi olan ve böyle büyük yapıları yönetmiş bazı adayların, görevi kabul etmeye çekindiklerini söyledi.

>> ‘Bütün Türkiye'yi kucaklayacaksak insanları kökenlerine göre değil, liyakatlarına göre değerlendirmeliyiz' deyince, ‘Siz bilirsiniz, bundan sonra bize düşen size destek olmaktır' dedim.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız