birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

AYM bu haksız süreci durdurmalı

SİYASET 19.08.2022 06:30
AYM bu haksız süreci durdurmalı Eğitim Sen meslek yasasına karşı tüm yurtta sokağa çıktı. (Fotoğraf: BirGün)
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), yurt genelinde yaptığı eylemlerle, öğretmenleri "başöğretmen, uzman" gibi kavramlarla ayrıştıracak Öğretmenlik Meslek Kanunu ve yönetmeliğinin iptalini istedi. Eylemlerde, angaryaya dönüşen seminer ve sınavların da durdurulması istenerek “Eğitim öğretim ödeneği tüm eğitim emekçilerine ödenmeli ve banka promosyonları da yenilenmeli” denildi.

Eskişehir, Ağrı, Zonguldak, Hakkari, Kocaeli, İskenderun ve Samsun’da Eğitim Sen Şubelerinin yaptığı açıklamalarda, iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığının eğitimin asli bileşenlerinin görüşünü almadan, masa başında hazırladığı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptal edilmesi istendi.

Anayasa Mahkemesi süreci devam ederken yönetmelik yayınlanarak öğretmenlik kariyer basamakları sürecinin uygulanmaya başlandığı hatırlatılan açıklamalarda, “Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce bu haksız süreci durdurmayı hızlandırmasını talep ediyoruz” çağrısı yapıldı.

Açıklamalarda, ekonomik krizin derinleştiği bu dönemde eğitim emekçilerinin ekonomik ve özlük hak kazanımlarının kariyer basamaklarına ve sınavlara endekslenmesinin asla kabul edilemeyeceği belirtilerek “Tüm eğitim emekçileri için, hiçbir ayrım yapılmadan yoksulluk sınırının üzerinde, insanca yaşanabilir bir ücret düzenlemesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca kapsamlı ve bütüncül bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun tüm eğitim emekçilerinin ekonomik taleplerini ve başta iş güvencesi olmak üzere öğretmenlerin temel haklarını, sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye almak zorunda olduğuna vurgu yapıldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun