AYM’den 'ders gibi' karar: Barışçıl gösteri cezalandırılamaz

19.10.2018 08:52 GÜNCEL
AYM ‘Siyanüre Hayır’ yürüyüşüne katıldığı için ceza alan 6 kişinin başvurusunu haklı buldu. Kararda, “Barışçıl gösteri cezai yaptırım tehdidine maruz bırakılmamalı” dendi

UĞUR ŞAHİN ugursahin@birgun.net @uugurs

Anayasa Mahkemesi (AYM) Fatsa’da ‘Siyanüre Hayır’ yürüyüşünün düzenleyici kurulunda yer alan ve ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten’ 5 ay ceza alan 6 kişinin başvurusunu sonuçlandırdı. Yüksek Mahkeme, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlal edildiğine karar vererek, “Barışçıl bir gösteri veya basın açıklaması ilke olarak cezai yaptırım tehdidine maruz bırakılmamalıdır” vurgusu yaptı.

AYM’ye taşınan davaya konu olan yürüyüş Ordu’nun Fatsa ilçesinde 25 Ocak 2015 tarihinde düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş belirlenen güzergahta sonlanmadığı gerekçesiyle yürüyüşünün düzenleyici kurulunda yer alan Ali Demirci, Güven Atabay, İsmet Atar, Metin Kahraman, Şenel Yorulmaz ve Yunis Ertopcu hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten’ dava açıldı.

Yargılama sonucunda Asliye Ceza Mahkemesi 6 yurttaşa 5 ay hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. 6 kişi, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle, AYM’ye ‘bireysel başvuru’da bulundu.

Yüksek Mahkeme; başvuruyu haklı bularak, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Yürüyüş hakkı ihlal edildi
AYM’nin kararında şu ifadelere yer verildi: “Göstericilerin şiddete başvurmadıkları ve toplumsal kargaşaya yol açmadıkları durumlarda kamu makamlarının toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına belirli bir ölçüye kadar müsamaha göstermesi gerekir. Barışçıl bir gösteri veya basın açıklaması ilke olarak cezai yaptırım tehdidine maruz bırakılmamalıdır. Mahkemece barışçıl niteliğini kaybetmemiş ve şiddet içermeyen toplantı ve gösteri yürüyüşünü düzenleyenler hakkında 5 ay hapis cezası ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi müdahaleyi haklı kılmaz.”

“Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının başvurucuların ileride toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemelerine ya da bu etkinliklere katılmalarına caydırıcı etkisi olacak” denilen kararda, şu ifadelere yer veriydi: “Başvurucuların beş yıl denetimli serbestlik altına alınmasının Anayasa’da yer alan kamu düzeni meşru amacının sağlanması için gerekli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu gerekçelerle Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir.”