birgün

20° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 19.06.2020 01:14

AYM'den Eren Erdem kararı: Kişi hürriyeti ve güvenliği ihlal edildi

AYM, Eren Erdem’in kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine karar verdi

AYM'den Eren Erdem kararı: Kişi hürriyeti ve güvenliği ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), eski CHP Milletvekili Eren Erdem'in tutuklanması ile ilgili, "tutuklamanın hukuki olmadığına" ve Erdem'in kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Yüksek mahkeme ayrıca Erdem'e 30 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

KÖTÜ MUAMELE YAPILDIĞI KABUL EDİLMEDİ

Erdem, 2019 yılında Anayasa Mahkemesi'ne Silivri Cezaevi’nde bulunduğu dönemde yaşadığı hak ihlalleriyle ilgili başvuru yaptı. Erdem’in kötü muameleye maruz kaldığına ilişkin başvurusunu kabul edilemez bulan yüksek mahkeme ayrıca adil yargılama hakkının başvuru yollarının tüketilmediği gerekçesiyle bu başvuruyu da kabul etmedi.

EREN ERDEM’DEN AÇIKLAMA

Kararın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Erdem, “Anayasa Mahkemesi oy birliği ile benim ve Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna hak ihlali kararı verip, şahsıma TAZMİNAT ödenmesine hükmetmiş” ifadelerini kullandı. Erdem, şöyle devam etti: “Hiçbir TAZMİNAT yaşadığım zulmü unutturamaz. O nedenle TAZMİNATI, “şiddet mağduru kadınlara” bağışlayacağım..”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol