birgün

22° AÇIK

AYM'den Öcalan kararı: Başvuru reddedildi

Asrın Hukuk Bürosu, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın da aralarında bulunduğu 4 hükümlünün avukat ve aileleriyle aylardır görüşemediği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Anayasa Mahkemesi talebi reddetti.

GÜNCEL 03.02.2022 13:50
AYM'den Öcalan kararı: Başvuru reddedildi
Abone Ol google-news

Asrın Hukuk Bürosu’nun İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde kendisinden 10 aydır haber alınamayan müvekkilleri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için 24 Aralık’ta Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) “tedbir talebiyle” yaptığı başvuru reddedildi.

Mezopotamya Ajansı'ndan Ferhat Çelik'in haberine göre AYM'nin 12 Ocak’ta verdiği ret kararı 31 Ocak’ta avukatlara tebliğ edildi.

AYM'nin ret kararında, “Başvuru dosyasında yer alan bilgiler ve ceza infaz kurumu tarafından Anayasa Mahkemesine gönderilen bilgi ve belgelerle birlikte değerlendirildiğinde başvurucuların sağlık hizmetlerine erişim imkanına sahip oldukları, ziyaretçileriyle ve avukatlarıyla görüşmelerine kısıtlamalar getirildiği, ceza infaz kurumunda tutulma nedeniyle yaşamlarına ya da maddi veya manevi bütünlüklerine yönelik ciddi bir tehlikenin ortaya çıktığına dair bilgi ya da bulgunun olmadığı anlaşılmıştır. Açıklamanın gerekçelerle başvurunun İçtüzük’ün 73. maddesinin (2) numaralı fıkrası uyarınca bölüme gönderilmesine yer olmadığına karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Avukatlar, tedbir talebiyle yaptığı başvuruda, Öcalan’la son temas olan 25 Mart’ta gerçekleşen telefon görüşmesine atıf yaparak, “Bu tarihten sonra aradan geçen dokuz aylık süreye rağmen müvekkillerin durumu hakkında bilgi edinmek mümkün olmamıştır. Bu süre zarfında müvekkillerle fiziki temas kurulamadığı gibi telefon ya da mektup yoluyla da iletişim kurmalarına müsaade edilmemiştir. Bu sebeple İnfaz Hakimliği’ne başvuru yapılmıştı. İnfaz Hakimliği, aile görüşmeleri açısından disiplin cezasının olduğunu, avukatlar açısından 6 aylık görüş kısıtlılığı kararı olduğunu belirtti. Bu hukuka aykırı karara itiraz edildi ve bu dosyaların bir örneği istendi ancak güvenlik gerekçeleri ile bu talepler de reddedildi” ifadelerine yer vermişti.

Avukatlar, başvurunun devamında taleplerini ise şu şekilde sıralamıştı:

“25 Mart 2021 tarihinden beridir haber alınamayan başvurucuların yaşamları potansiyel risk altındadır. İlerlemiş yaş ve sağlık durumlarının yanı sıra uzun süredir maruz kaldıkları mutlak izolasyon hali ruhsal ve fiziksel bütünlüklerini tehdit etmektedir. Denetim mekanizmalarının ve etkili başvuru yollarının olmayışı risk durumunu büyütmektedir. Anayasa madde 17 ihlalinin (işkence yasağının) oluşturduğu zararın son bulması için aile ve avukatları ile görüşmelerinin sağlanması yönünde İçtüzük madde 73 gereğince tedbir kararı verilmesini talep etmekteyiz.”

Avukatların esasa ilişkin yaptığı başvuruya ise herhangi bir yanıt verilmedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol