birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 13.12.2019 00:50

AYM: Hâkimi eleştiren yurttaşa ceza verilemez

AYM: Hâkimi eleştiren yurttaşa ceza verilemez

HABER MERKEZİ

Anayasa Mahkemesi (AYM), yanlı karar verdiğini düşündüğü hâkim hakkında, ‘yapılan yanlış hukuk fakültesi öğrencisi tarafından dahi yapılmaz’ diyen yurttaş hakkında ceza verilmesine hak ihlali kararı verdi.

Amcası tarafından açılan tapu iptali ve tescil davasında ‘karar verilmesine yer olmadığına’ hükmeden hâkimi şikâyet amacıyla Adalet Komisyonu Başkanlığı’na dilekçe yazan yurttaş, hukuk fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisinin dahi kararı doğru yorumlayabileceği yönünde eleştiri yaptı.

Dilekçenin bir suretini de ifadelerin yöneltildiği hâkimin görev yaptığı mahkemeye gönderdi. Hâkim ise yurttaş hakkına suç duyurusunda bulundu. Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçundan soruşturma başlatılırken yurttaşa para cezası verildi. Kararın Yargıtay tarafından onanmasının ardından yurttaş, AYM’ye başvurdu. Yüksek Mahkeme, ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

AYM, 12 farklı dava dosyasının iki davacı vekilinden biri olan başvurucu hakkında ise sunduğu dilekçelerde “Yeni bir ara kararı Mahkemece resen bulunarak dava uzatılmaya veya reddedilmek için öküz altında buzağı aranmaya çalışılmaktadır” ve “Mahkeme hâkimi bu dilekçelerden tınmamış, adeta davalı tarafmış gibi davranmaya devam etmiştir” gibi ifadelerden dolayı cezalandırılmasını haklı buldu.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca avukat hakkında kamu görevlisine karşı görevi dolayısıyla hakaret suçundan iddianame düzenlendi. Yapılan yargılamada avukata, adli para cezası verildi. Kararın onanmasının ardından AYM’ye başvuran avukat hakkında ifade özgürlüğünün ihlal edilmediğine karar verildi.
Öte yandan bir diğer kararda da, dayanağı yeterince açıklanmadığı için aksinin ispatına imkân tanınmayan istihbarat bilgileri gerekçe gösterilerek Astsubay Sözleşmesi’nin yenilenmeyen Nihat Evren Toprak ile ilgili ihlal kararı verdi.

Başvurusunda sözleşmesinin yenilenmemesi için hiçbir sebep bulunmadığını öne süren Toprak, karara karşı askeri mahkemeye dava açtı. Askeri mahkeme Toprak’ın, saadet zinciri olarak tabir edilen türde bir finansal organizasyonda olduğunu belirterek davayı reddetti. AYM’ye başvuran Toprak hakkında adil yargılanma hakkının güvencelerinden olan silahların eşitliği ve çelişmeli yargılama ilkesinin ihlal edildiğine hükmedildi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız