birgün

24° AÇIK

AYM, HDP’nin ek delillerini kabul etti

Anayasa Mahkemesi (AYM), kapatma davasında Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’e ilişkin dosyanın da olduğu ek delilleri kabul ederek, HDP’ye savunma yapması için 30 gün süre verdi.

SİYASET 12.05.2022 17:22
AYM, HDP’nin ek delillerini kabul etti
Abone Ol google-news

HDP’ye yönelik kapatma davasında "terör örgütüne üye olmak suçundan" yargılanan eski HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ile TBMM tarafından yasama dokunulmazlığı kaldırılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel' ilişkin dosyaların da bulunduğu ek deliller, AYM tarafından değerlendirildi.

AYM ek delilleri kabul ederek, HDP’ye savunma yapması için 30 günlük süre verdi.

BAŞSAVCI İDDİALARINI SÖZLÜ AÇIKLAYACAK

Davada bundan sonraki aşamalarda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin iddialarını sözlü olarak açıklayacak. HDP ise bu iddialara karşı sözlü olarak savunmasını yapacak.

AYM raportörü, sözlü iddia ve savunmaların alınmasının ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayarak esas hakkındaki görüşünü hazırlayacak. Bu işlemler sürerken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa'nın 69'uncu maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla, yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek.

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol