birgün

16° AÇIK

AYM hukuksuzluğa derhal ‘dur’ demeli

CHP’li Çakırközer, bin 735 gündür cezaevinde olan Osman Kavala ile Can Atalay, Hakan Altınay ve Tayfun Kahraman’ı ziyaret etti. Atalay, “AYM hakkımızda ‘hak ihlali’ vermezse kendini kapatmış sayılır” dedi.

GÜNCEL 01.08.2022 06:30
AYM hukuksuzluğa derhal ‘dur’ demeli Gezi tutuklularını daha önce ziyaret eden aileleri topluca poz vermişti.
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Gezi Davası kapsamında yargılanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verilen iş insanı Osman Kavala bin 735 gündür cezaevinde tutulurken, aynı davada 18’er yıl hapis cezasına çarptırılan Tayfun Kahraman, Hakan Altınay ve Can Atalay 3 Ağustos’ta cezaevinde 100’üncü gününü dolduracak. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Gezi Davası sanıklarını tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Çakırözer’in ziyaret ettiği Kahraman, “Burada tutulduğumuz her gün hayatımızdan çalınan günler. 3 Ağustos’ta 100. gün olacak. Osman Kavala için 1734 gün! Bu hırsızlığa son verin” derken, Altınay, “Türkiye’yi bu duruma düşürmekten kimsenin yararı olamaz” ifadesini kullandı. Can Atalay dışarıda kendileriyle gösterilen dayanışmaya teşekkür ederken, “Hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz. AYM hakkımızda hak ihlali vermezse kendini kapatmış sayılır” diye konuştu. Kavala, “AİHM’in, tutukluluğumun hak ihlali olduğu yönündeki kararına uymayan Türkiye hakkında son olarak verdiği kararı çevirtip TBMM’deki tüm milletvekillerine göndereceğim” mesajını gönderdi. Gezi Davası tutukluların kendilerini ziyaret eden Çakırözer aracılığıyla gönderdikleri mesajlar şöyle:

Osman Kavala: “AİHM’in, tutukluluğumun hak ihlali olduğu yönündeki kararına uymayan Türkiye hakkında son olarak verdiği kararı çevirtip TBMM’deki tüm milletvekillerine göndereceğim. Özellikle de susturma ve caydırma amacıyla, yani kasıtla bunların yapıldığını anlatan 18. Maddenin ihlali konusunu tüm vekiller bilmeli, okumalı.”

Tayfun Kahraman: “Bir an önce hukuksuzluk sona ersin. Burada tutulduğumuz her gün hayatımızdan çalınan günler. 3 Ağustos’ta 100. gün olacak. Osman Kavala için 1734 gün! Bu hırsızlığa son verin. İstinaf Mahkemesi bir an önce dosyamızı ele almalı. Anayasa Mahkemesi bir an önce tutukluluğumuzla ilgili hukuksuzluğa dur demeli.”

Hakan Altınay: “AİHM kararını tanımamamak, Avrupa Konseyi çağrısını kararına uymamak bunlar bugüne kadar hiç olmayan işlerdi. Türkiye’de 66 hükümet kuruldu. Avrupa Konseyi’ne üye olduğumuz günden bugüne kurulan 48 hükümet Avrupa Konseyi ile ilişkileri, üyeliğimizi, AİHM kararlarına uyumu hep Türkiye’nin çıkarına gördü. Yani o 48 hükümetin hepsi yanılıyordu da bir tek bunlar mı doğrusunu biliyor ve AİHM kararına uymuyor? Erbakan, Ecevit, Demirel, Çiller, Özal hepsi de yanılıyor olamaz. Şimdi bu uluslararası kuruluş, onun mahkemesi diyor ki ‘Sizin mahkemenizin kararları yok hükmündedir.’ Türkiye’yi bu duruma düşürmekten kimsenin yararı olamaz.”

Can Atalay: “Derhal bırakılmamız lazım. En önce de Osman Kavala’yı bırakmaları lazım. Hukuka aykırılıklar var. Daha önceki bozma kararlarındaki bozma gerekçelerine bile uyulmamış. İstinafın mutlaka bozması gerekir. Hele de AYM hakkımızda hak ihlali vermezse kendini kapatmış sayılır. Dışarıda bizimle gösterilen dayanışmaya minnettarız. Teşekkür ederiz. Tabi ki iyiyiz, güçlüyüz, sağlamız. Ama burada bir gün dahi tutulmamız fazladır. O yüzden çiğnenen yok sayılan hak ve özgürlüklerimizi derhal istiyoruz. Hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz.”

GEZİ TUTUKLULARININ CEZAEVİNDE 100’ÜNCÜ GÜNÜ DOLACAK

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, verilen cezaların haksız, hukuksuz olduğu vurgusunu yeniledi: “Hep söyledik, yine söylüyoruz. Gezi de milyonlar Anayasal hak olan protesto hakkını kullandı. Kahraman, Altınay, Atalay, Mücella Yapıcı, Mine Özerden, Çiğdem Mater aylardır cezaevinde, cezaevlerindeki 100’üncü günlerini gelecek hafta dolduracaklar. Aynı şekilde Osman Kavala bin 735 gündür tutuklu. Onların bir gün dahi cezaevinde tutulması haksızlıktır, hukuksuzluktur. Anayasa Mahkemesi onların başvurularını bir an önce ele alarak bu hukuksuzluğu bozmalı, adaletsizlik bir an önce giderilmelidir. Bu masum insanlar derhal özgürlüklerine kavuşmalıdır.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun