birgün

5° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.11.2020 13:00

AYM’nin Sendika.org kararı Resmi Gazete’de: Sulh ceza mahkemeleri ihlali giderememiş

5 yıl boyunca erişime engellenen haber sitesi sendika.org’un 61 kere engellenmesinin ifade ve basın özgürlüğünün ihlali olduğuna ilişkin AYM kararı, Resmi gazetede yayımlandı.

AYM’nin Sendika.org kararı Resmi Gazete’de: Sulh ceza mahkemeleri ihlali giderememiş

Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), 5 yıl boyunca erişime engellenen haber sitesi sendika.org’un 61 kere engellenmesinin ifade ve basın özgürlüğünün ihlali olduğuna ilişkin kararı Resmi gazetede yayımlandı.

Kararda, sendika.org’un, ilk kez 25 Temmuz 2015’te erişime engellenmesinin gerekçesinin ‘terörü öven, şiddete, suça teşvik eden ve kamu düzeni ile milli güvenliği tehdit eden içerikler nedeniyle gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında kalması’ şeklinde gösterildiğine yer verildi. Sulh ceza hâkimlikleri tarafından onaylanan engelleme kararlarına yapılan itirazların reddedildiğini aktarılan kararda, daha sonra Yüksek Mahkeme’ye başvurulduğu belirtildi.

Başvurucunun basın ve ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilmesine hükmedilmesi gerektiğine karar verilmesine dikkat çeken AYM, erişim engelleme kararı verilmesi için durumun idari ve yargısal makamlar tarafından gerekçesinin ortaya konması gerektiği vurgulandı.

Kararda ihlalin idareden kaynaklandığı ve mahkemelerin de bu ihlali gideremediğinin altı çizildi. Yüksek Mahkeme, sendika.org’un erişime engellenmesinin ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar verdi. Yeniden yargılama yapılmasına hükmedildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız