birgün

20° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 22.07.2020 09:33

Aynılar aynı yere: Perinçek, İstanbul Sözleşmesi'ni hedef aldı

AKP ve gerici çevrelerin hedef haline getirdiği İstanbul Sözleşmesi'ne Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de karşı çıktı, "İstanbul Sözleşmesi'ne kim karşı çıkıyorsa doğru yapıyor" dedi

Aynılar aynı yere: Perinçek, İstanbul Sözleşmesi'ni hedef aldı

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, son günlerde AKP ve gericiler tarafından hedef haline getirilen İstanbul Sözleşmesi'ne karşı çıktı.

"İstanbul Sözleşmesi Türkiye'nin başına zabıta dikiyor" iddiasında bulunan Perinçek, sözleşmeye karşı olduklarını açıkladı ve "İstanbul Sözleşmesine kim karşı çıkıyorsa doğru yapıyor" dedi.

Ulusal Kanal'da yayınlanan bir programda konuşan Perinçek ayrıca, İstanbul Sözleşmesi'nin 'Çürüyen merkezlerdeki yaşam tarzının Türkiye'ye dayatılması' olduğu iddiasında bulundu ve şunları söyledi:

"İstanbul Sözleşmesi, Fransa'nın Almanya'nın çürüyen merkezlerindeki yaşam tarzını Türkiye'ye dayatmaktadır. Atatürk devrimini tamamlarsak kadınımızın kurtuluşunu sağlarız. İstanbul Sözleşmesi bize bir yaşam tarzı dayatıyor. İstanbul Sözleşmesi ile emperyalist kapitalist ülkelerde çürüyen ne varsa bize dayatılıyor."

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KADINLAR İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP

İstanbul Sözleşmesi son haftalarda en fazla konuşulan gündem maddelerinden birine dönüştü. Kadınların yaşamı için hayati öneme sahip olan sözleşmede, imzacı taraf devletlerin yükümlülükleri şöyle:

►Toplumsal cinsiyete duyarlı politikalar, kapsayıcı ve eş güdümlü politikalar uygulamak,

►Mali kaynaklar ayırmak,

►Resmi bir eş güdüm birimi kurmak,

►İstatistiksel veri toplamak, incelemek, yayınlamak,

►Şiddetin önlenmesi için zihniyet değişikliği sağlamak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol