birgün

29° AÇIK

KADIN 01.06.2020 15:54

Ayşe Karaman'ın annesi, kızının doğum gününde adalet talep etti

Ankara'da şüpheli şekilde hayatını kaybeden anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ın annesi Feride Karaman, kızının doğum gününde Ankara Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla adil yargılama talebinde bulundu

Ayşe Karaman'ın annesi, kızının doğum gününde adalet talep etti

Uzman Dr. Özgür Tarhan tarafından öldürüldüğü iddia edilen anestezi teknikeri Ayşe Karaman'ın annesi Feride Karaman, kızının doğum gününde Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Anne Karaman: "Bugün kızımın doğum günüydü. Yaşasaydı 26 yaşında olacaktı. Bu cani kızımı benden kopardı" dedi.

Anne Karaman, kızının şüpheli ölümüne ilişkin Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine devam edilen davanın sanığı Uzman Dr. Özgür Tarhan'ın 4 Mayıs'taki duruşmada adli kontrol şartı uygulanmadan tahliye edildiğini hatırlattı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEPE EDİLMİŞTİ, SERBEST KALDI

Hakkında "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" talep edilen sanığın bu şekilde serbest bırakılmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Karaman, bir anne olarak 309 gündür kızı için adalet aradığını söyledi.

Sanığın yeniden tutuklanmasını isteyen Karaman, "Lütfen başsavcım bu adamı içeri alın, o kirli elleriyle başka kızlara dokunmasın. Bugün kızımın doğum günüydü. Yaşasaydı 26 yaşında olacaktı. Bu cani kızımı benden kopardı. İfadesinde damar yolunu açıp ilaç verdiğini söylüyor. Diğer ilaçları kendisinin vermediğini söylüyor. Baş ağrısı için damar yolu açılıp ilaç verilir mi? Bu hangi vicdana sığıyor" dedi.

Kızının Tarhan tarafından öldürüldüğünü öne süren Karaman, soruşturma ve yargılama aşamasında ortaya çıkan delilerin de bu iddiasını kanıtladığını savundu.

"BENİM ÇOCUĞUMU ÖLDÜRDÜ"

Sanığın evli ve çocuk sahibi olmasına rağmen kızını sürekli rahatsız ettiğini iddia eden Karaman, sanığın kimi zamanda taciz içerikli mesajlar gönderdiğini öne sürdü. Söz konusu yazışmaların dava dosyasına da girdiğini bildiren Karaman, şöyle devam etti:

"Bu davayı neden hakimler çözmüyor. Sanığın avukatları lütfetti mahkeme ödül verir gibi serbest bıraktı. Öbür duruşmaya da bir madalya takar, 'Hadi güle güle Özgür özgürlüğüne devam' diyecekler. Katillerin dışarıda olması hangi vicdana sığıyor. Savcıları göreve davet ediyorum. Bu adam hemen içeri alınmalı. Benim çocuğumu öldürdü ve resmen elini kolunu sallayarak çıktı, bayram yaptı. Ben acı çekerken o hep mutlu oldu. Bu bana nasıl reva görülür, böyle bir karar nasıl verilir?"

SANIĞIN TAHLİYESİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Karaman ailesinin avukatı Tevfik Tolga Beyendi ise yeni tip koronavirüs nedeniyle dosyaların fiziki olarak takip edilemediği bir dönemde, sanığın tahliye edilmesinin düşündürücü olduğunu söyledi.

Dava dosyasına sanığın lehine olacak yeni bir belge gelmediği halde tahliye kararı verildiğini ifade eden Beyendi, "Sanık, fiilin katalog suçlardan olması ve kuvvetli suç şüphesinin bulunmasına rağmen adli kontrol hükümleri dahi uygulanmadan tahliye edildi. Bu hukuksuz kararı kabul etmemiz mümkün değil. İtirazımızı yaptık ancak duruşmanın üzerinden bir ay geçmesine rağmen sonuç çıkmadı. Böyle hukuksuz bir kararın bir üst mahkemece bozulacağı kanaatindeyiz" değerlendirmesini yaptı. (AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız