birgün

26° AÇIK

Ayvalık Bedediyesi tarım arazilerinin satışını engelliyor

BİRGÜN EGE 12.08.2022 10:59
Ayvalık Bedediyesi tarım arazilerinin satışını engelliyor
Abone Ol google-news

BirGün EGE

Ayvalık Belediyesi verimli tarım arazilerinde yasal olmayan parselleme ve satış işlemlerinin karşısında durmaya devam ediyor. Ayvalık Belediyesi Hukuk Birimi, Altınova Mahallesi 242 ada 2 parselde bulunan yaklaşık 40 bin metrekarelik verimli toprakların tarımsal niteliği korunacak alanda kaldığını açıkladı.

Açıklamada, bu arazinin bir kişi adına kayıtlıyken, 12 Haziran 2016 yılında 60 kişi adına hisseli olarak tescil edildiği ve yapılmak istenen hukuka aykırı işlemle tarım arazisi parselasyonu yaptırıldığı, satışı için ilan verildiği belirtildi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Ayvalık doğası, denizi, tarihi ve birçok özelliğiyle cazibe merkezi konumunda ve kentimizde yaşamak isteyenler burada arsa alımına yöneldi. Bu talepten kanuna aykırı biçimde yararlanmaya çalışan fırsatçılar tarım arazilerini 300-500 metrekarelik parçalara bölerek kooperatif veya çiftlik adı altında satmaya başladı. Ancak tarım arazilerinin parselleyip satılması yasal değil. Biz Ayvalık Belediyesi olarak bu kanuna aykırı satışları engelliyoruz ve engellemeye devam edeceğiz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun