Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Ayvalık Tabiat Parkı sınırları içerisindeki Pınarboğazı ile Dalyan kıyılarında yer alan ‘günübirlik kullanım alanı, günübirlik kullanım alanına ait kapı girişi ve büfe işletmeciliği işi’ için yapmayı planladığı kiralama ihalesi tepkiler üzerine iptal edildi

Ayvalık’ta halk kazandı: Ayvalık Tabiat Parkı’nın kiralama ihalesi iptal edildi

AYCAN KARADAĞ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Ayvalık Tabiat Parkı sınırları içerisindeki Pınarboğazı ile Dalyan kıyılarında yer alan ‘günübirlik kullanım alanı, günübirlik kullanım alanına ait kapı girişi ve büfe işletmeciliği işi’ için yapmayı planladığı kiralama ihalesi tepkiler üzerine iptal edildi. Karar sonrası Ayvalık halkı büyük sevinç yaşandı.

Ayvalık Tabiat Platformu tarafından karar sonrası yapılan açıklamada, kararın Ayvalık için önemli bir kazanım olduğu vurgulanarak, “Bu Ayvalık için çok önemli bir kazanım. Biz ilk duyumu aldığımız 2018 yılından beri Ayvalık Tabiat Platformu olarak kamuoyunu ve yerel yönetimleri düzenli olarak bilgilendirdik. En son Aralık 2019 da ihale olacak dikkat diye haber yaptırdık. Sonunda ihale geldi çattı. Bunun üzerine Ayvalık Tabiat Platformu olarak başlattığımız ve 25 binlere dayanan imza kampanyası 70 bin nüfuslu Ayvalık için çok etkili oldu. İmzaları bakanlığa gönderirken yaptığımız basın açıklamamız da, özellikle basında yaptığı yankıyla sesimizi iyice yükseltti. Hemen sonrasında da Belediye başkanı Mesut Ergin önderliğinde STK'lar, spor kulüpleri, demokratik kitle örgütleri, meslek kuruluşları, siyasi yapılar, çevre ilçelerden desteğe gelen yaşam savunucusu dostlarımız ve Ayvalık halkıyla birlikte ihaleye açılan koyda eylem yapmamız Ayvalık'ın sesini tüm Türkiye'ye ve gerekli mercilere duyurdu” denildi.

BİRLİKTE MÜCADELE ETTİK VE BU DA SONUÇ GETİRDİ

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ulusal ve yerel medya da sürekli yanımızdaydı, böylece çok kararlı bir şekilde duyurduğumuz kampanyamızla ve ihaleye karşı Ayvalık’ın kararlı duruşuyla başarılı olundu. Birlikte çalıştık, birlikte mücadele ettik ve bu da sonuç getirdi. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı ve kıyılar bizim için çok kıymetli. Kıyılarımızın hepimizin ortak varlığı olduğu unutulmadan korunmasını ve tüm halkımız tarafından serbestçe kullanılmasını; Koruma gerekçesiyle kıyıların halka kapatılmamasını; Ayvalık Adaları Tabiat Parkının kirliliğe ve yangın riskine karşı sürekli kontrol edilmesini, uyarıcı, bilgilendirici tabelalarla donatılmasını, bakanlıkça kadro tahsisiyle istihdam edilecek koruma görevlilerinin alanda sürekli kontrol ve koruma görevi yürütmesini istiyoruz. Bundan sonra da tabiat parkımıza, kıyılarımıza, yaşam alanlarımızı ve doğaya sahip çıkmaya devam edeceğiz.”