birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 15.08.2018 15:52

Aziz Nikolas Kilisesi gün geçtikçe yok oluyor

Aziz Nikolas Kilisesi gün geçtikçe yok oluyor

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan 1821 yılında inşa edilen Aziz Nikolas Kilisesi, defineciler tarafından tahrip edildi. Kaderine terk edilen tarihi eser yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Güllübahçe Mahallesi Gelebeç Mevkii’nde bulunan ve 1821 yılında burada bulunan bir başka kilisenin üzerine inşa edilen Aziz Nikolas Kilisesi’nin içi ve etrafı definecilerin sürekli hedefi oluyor. Hristiyan din adamlarından Aziz Nikolas’ın adına Gelebeç’te oturan Rumlar tarafından yaptırılan ve Anadolu’da Aziz Nikolas adına inşa edilmiş ikinci kilise olması bakımından büyük önem taşıyan yapı, kaderine terk edilmiş durumda.

aziz-nikolas-kilisesi-gun-gectikce-yok-oluyor-499864-1.

Duvar ve sütunlarına sprey boya ile yazı yazılan, defineciler tarafından delik deşik edilen Aziz Nikolas Kilisesi’nin duvarlarındaki tasvirler ve bezemelerde dökülüyor. Ayrıca kilisede yer alan Osteoflak denilen kemiklik bölümü ise yağmalanmış, yüzlerce insan kemiği defineciler tarafından etrafa dağıtılmış durumda. Aziz Nikolas Kilisesi’nin bu hali ziyaret için gelenleri hayli üzüyor.

aziz-nikolas-kilisesi-gun-gectikce-yok-oluyor-499865-1.

Aziz Nikolas Kilisesi

1821 yılında, aynı yerde bulunan bir başka kilisenin üzerine Gelebeç’li Rumlar tarafından inşa edildiği bilinen kilise, bir dönem cami olarak da hizmet vermiş. Doğu batı yönünde dikdörtgen plana sahip olan Aziz Nikolas Kilisesi’nin iki tane apsisi ve iki tane nefinin yanında önünde narteksi ve narteks üzerinde çan kulesi bulunuyor.

aziz-nikolas-kilisesi-gun-gectikce-yok-oluyor-499866-1.

Kilisenin içerisinde Osteoflak denilen kemiklik yer alıyor. Burası Hıristiyan inanışına göre kemiklerin toplandığı bir bölümdür. Rumlar zamanında kilise bahçesindeki mezar yerlerinin dolması durumunda, yeni defnedilecek cenazelere yer açmak için, eskiden gömülen kişilere ait kemikler çıkarılarak bu yapı içinde toplanıyordu.

(arkeolojihaber.net)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol