‘Baba Fingo’yu beklerken büyüyen festival: Kakava

06.05.2019 11:54 GÜNCEL
Romanların Hıdrellezi Kakava, “Baba Fingo” efsanesiyle her yıl ilgi görüyor. Romanların, doğanın uyanışını bolluk ve bereket dileği ile eğlenceli şekilde kutladığı Kakava Şenlikleri efsanelerle daha renkli hale geliyor. Baba Fingo Romanların Kakava’ya ait en önemli söylencelerinin başında Baba Fingo yer alıyor. Baba Fingo Efsaneye göre, Mısır’da Firavun’un zulmettiği Romanların lideri Baba Fingo, firavunun ordusundan saklanmak için […]

Romanların Hıdrellezi Kakava, “Baba Fingo” efsanesiyle her yıl ilgi görüyor.

Romanların, doğanın uyanışını bolluk ve bereket dileği ile eğlenceli şekilde kutladığı Kakava Şenlikleri efsanelerle daha renkli hale geliyor.

Baba Fingo

Romanların Kakava’ya ait en önemli söylencelerinin başında Baba Fingo yer alıyor.

Baba Fingo

Efsaneye göre, Mısır’da Firavun’un zulmettiği Romanların lideri Baba Fingo, firavunun ordusundan saklanmak için Kızıldeniz’e giriyor ve bir daha çıkmıyor. Romanlar, 6 Mayıs sabahı Baba Fingo’nun bir nehirden yeniden çıkacağı inancını taşıyor. 

Baba Fingo

Baba Fingo’yu bekleyen Romanların nehir kenarındaki ritüelleri ve eğlenceli Kakava (Hıdırellez) kutlamaları, dünyanın pek çok yerinden turisti Edirne’ye çekiyor.

Baba Fingo

Kakava’da son birkaç yıldır katılımcıların sayıları on binlerle ifade ediliyor.

Baba Fingo

Gün geçtikçe meraklılarının arttığı Kakava’nın ateşi, turizme de can oluyor

Baba Fingo

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu Kakava – Hıdrellez Şenlikleri’nin bu yıl da coşkuyla kutlandığını söyledi.

Baba Fingo

Kakava efsanesinin her geçen yıl daha fazla konaklamalı turisti çektiğini ifade eden Bacıoğlu, şöyle konuştu:

Baba Fingo

“Bu anlamda Kakava’nın kültürel bereketi, son 10 yılda olduğu gibi turistik olarak yerli ve yabancı on binlerce misafiri günübirlik ya da konaklamalı olarak Edirne’ye çekmiş oldu. Bu yılki kaba tahminlerimize göre 40-45 bin gibi yerli ve yabancı katılımcı Sarayiçi’nde buluştu ve yağmura aldırış etmeden şans diledi, sağlık diledi, neşe diledi, bereket diledi. Son zamanlarda tanıtım ve bilinirliği yükselten sosyal medya ve fotoğrafların, basının gücü ile milyonlara Edirne olarak ulaşmış olduk.”