DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasına ilişkin, “251 şehidimizin, binlerce insanımızın direnişi; bu ülke ve millet için değil, ucube bir sisteme geçiş için bir fırsat olarak görüldü” dedi.

Babacan'dan 15 Temmuz çıkışı: Ucube bir sisteme geçiş için fırsat olarak görüldü

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Maraş İl Kongresi’nde konuştu. Burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişimini ve ülke ekonomisini değerlendiren Babacan, “15 Temmuz demokrasi direnişi; güçlü, demokratik bir hukuk devleti için gerçek bir fırsat olabilirdi. Sayın Erdoğan bunu tam tersi yönde kullandı. 84 milyonu tek imzaya mahkûm ettiği bir dönem başlattı” dedi.

Babacan, şunları söyledi:

“15 Temmuz Demokrasi Direnişi; güçlü, demokratik bir hukuk devleti için gerçek bir fırsat olabilirdi. Sayın Erdoğan bunu tam ters bir yönde kullandı. 84 milyonu tek imzaya mahkûm ettiği bir dönem başlattı. Her türlü krizin vazgeçilmezi olan, krizlerin ortağı Devlet Bahçeli de bu yolda onu yalnız bırakmadı. 251 şehidimizin, binlerce insanımızın direnişi; bu ülke ve millet için değil, ucube bir sisteme geçiş için bir fırsat olarak görüldü.”

Konuşmasında, AKP seçmenine çağrı yapan Babacan, şunları söyledi:

"15 Temmuz’un ardından OHAL döneminde yaşanan haksızlıkların, içinizi sızlattığını biliyorum. KHK denen ucube bir metotla, binlerce insanımızın sorgusuz sualsiz işten atılmasından rahatsız olduğunuzu biliyorum. Bu adaletsizlikler ve kirli ilişkiler sineye çekilecek gibi değil. Devleti yönetenlerin, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, 28 Şubat darbecilerine sarılması gerçekten ibretlik. Yanlarına Bahçeli’yi almaları, rotayı Perinçek’e emanet etmeleri ibretlik. Gelin, 15 Temmuz Demokrasi Direnişi’ne gölge düşürmek isteyenlere, sivil siyasetimizin gücüyle derslerini verelim.

‘15 TEMMUZ DARBESİNİ YAPANLAR MI FAİZ ORANINI YÜZDE 19’DA TUTUYOR?’

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı ekonominin kötü olmasının nedenlerini Gezi olayları, Çukur eylemleri ve 15 Temmuz olayları olarak gösterdi. Bakın ne ile ne karıştırılıyor. Ekonominin sorunlarını 2013’te yaşanan olaylara bağlamaya çalışıyor. Bu ülkenin hazine borcu 2 yılda 2’ye katladı. 2018 yılında akraba bakan ile el ele verdiler 970 milyar TL’lik hazine borcu 2 trilyon TL oldu. 95 yılda biriken borç kadar 2 yılda borç birikti. Sayın Erdoğan’a soruyorum Gezi olaylarına sebep olanlar mı bu borcu yaptılar? Aynı dönemde Merkez Bankası’nın 130 milyar dolarlık döviz rezervini de cayır cayır satarak tükettiler. Sayın Erdoğan’a 2. sorumu soruyorum, çukur eylemlerini yapanlar mı döviz rezervlerini sattılar? 4 tane Merkez Bankası Başkanı değiştirdi. Sebep olarak laf dinlemiyordu dedi. Laf dinleyenini bulduysan neden faizi indir demiyorsun? Neden hala faiz yüzde 19? Şimdi Sayın Erdoğan’a 3. sorumu soruyorum. 15 Temmuz darbesini yapanlar mı faiz oranını yüzde 19’da tutuyor. Kimse bu milleti aldatmaya çalışmasın. Türkiye’nin içine düştüğü krizin asıl sebebi kötü yönetimdir."