birgün

4° HAFİF YAĞMUR

Babacan'dan Altılı Masa toplantısına ilişkin açıklama: Çok önemli kararlar aldık

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, dün gerçekleştirilen Altılı Masa toplantısına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Çok önemli kararlar aldık. Çalışmalarda çok önemli mesafeler kaydettik. Bundan sonra ne kadar çalışma varsa bir an önce bitirme, cumhurbaşkanı adayımızı belirleme ve seçime doğru yürüme kararı aldık" dedi. Babacan, toplantıda ortak adayın konuşulmadığını aktardı.

SİYASET 15.11.2022 11:08
Babacan'dan Altılı Masa toplantısına ilişkin açıklama: Çok önemli kararlar aldık
Abone Ol google-news

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV'de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programının konuğu oldu.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Babacan, İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

"Terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terör en büyük insanlık suçudur. Terörün mazereti olmaz. Teröre karşı tüm toplum olarak dimdik ayakta durmak zorundayız" diyen Babacan, "Terörle mücadelede uluslararası işbirliğine de çok önem vermek zorundayız. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Büyük bir facia ama bizim iç huzurumuzu, barışımızı bozmak isteyen, zarar vermek isteyen kimse buna karşı toplum olarak dimdik durmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

"Dün İçişleri Bakanı bir şey söylüyor, bakıyoruz uluslararası bir ajansa üst düzey yetkili başka bir şey söylüyor" ifadelerini kullanan Babacan, şunları söyledi: "Biz hangisine inanacağız? Enflasyon konusunda yalan söyleyen bir hükümetin doğru söylediğinden emin değiliz. Kendi şahsi siyasi amaçlarının bütün işine gücüne hakim olduğu siyasi karakterlerden bahsediyorsak iyice düşünmek lazım. Sıfır güven. Bir an önce bu yönetim anlayışının değişmesi lazım."

"İçişleri Bakanı iç güvenlikten sorumlu değil mi?" diye soran Babacan, "‘Burada hata yaptık, istihbaratımız çalışmadı, şurada önleyemedik’ demiyor, suçu başkalarına yansıtmaya çalışıyor. Falanca ülkenin taziyesini kabul etmeyecekmiş. Siz, dış politikanızı düzeltin, kendinize düşman aramayın. ‘Terör dünyanın başına bela. Beraber çalışıp terör örgütlerini beraber yok edelim. Varlık sebebini beraber ortadan kaldıralım’ deyin. Sen ne yapıyorsun? Senin sorumluluk alanındaki bir mesele değil mi iç güvenlik? İç güvenlikle ilgili sen ne yaptın? Ondan bahset" ifadelerini kullandı.

ALTILI MASA TOPLANTISI

Altılı Masa'nın dün gerçekleştirilen sekizinci toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Babacan, ortak aday vurgusu yaptı.

"Ortak aday olmadan birinci turda bu seçimi kazanmanın imkanı yok" diyen Babacan, "Erdoğan da kazanamaz, ki kazanamadı da. Erdoğan son seçimi MHP'nin çoğunluğuyla kazandı. Ortak aday çıkmadığı için son seçimlerde Türkiye, 5 yıl kaybetti. Seçimdeki bir yol kazası Türkiye'yi daha içine kapatır. Bu, Türkiye'nin son fırsatı" ifadelerni kullandı.

Dün çok önemli kararlar aldıklarını belirten Babacan, şöyle devam etti: "Çalışmalarda çok önemli mesafeler kaydettik. Bundan sonra ne kadar çalışma varsa bir an önce bitirme, cumhurbaşkanı adayımızı belirleme ve seçime doğru yürüme kararı aldık. Ne zaman ki ortak politikalar programı, bir bakıma yeni kurulacak hükümetin programı bitecek hemen arkasından cumhurbaşkanı adayını belirlemek için oturacağız. Çünkü artık yol haritası, politikalar belli. Aday belirlenince adayı da çalışmalara katacağız. Aday, altı genel başkandan birisi olursa -olabilir tabii, altı liderden her biri cumhurbaşkanı aday adayıdır. Adayımız masa dışından da olabilir."

Ortak adayın konuşulmadığını belirten Babacan, "Çünkü konuşmama kararımız var. Önce çalışmaları bitireceğiz sonra adayı konuşacağız. Çalışmaları bitirmeden ismi geçen insanlar kimliği ile değerlendiriliyor" dedi.

"ÖNCELİK GENİŞLEMEK DEĞİL"

Babacan, masaya katılmak isteyen başka partilerle ilgili şunları şöyledi:

"Başka partilerden de 'Beraber olmak istiyoruz' diyenler var. Fakat dün konuştuk bunları konuştuk. Beraber bir çalışma kültürü oluştu ve aynı hedefe doğru baktığımızdan artık eminiz. Şu andaki önceliğimiz masanın hızlanması, odaklanması ve netleşmesi. Başka partileri de katalım ama bunun bir adaptasyon süreci var, uzlaşacak mıyız... Yani zor. Hadi 7 olsun, hadi 8 olsun değil. Bir seneyi aşkın bir emek var. Şu anki öncelik genişlemek değil. Masada oturan partilerden biriyle, ikisiyle seçimle işbirliği oluşturabilir. Buna da karışamayız. Masanın bundan sonraki üretimine bakmalıyız diye bir prensip kararı aldık ama bu partileri asla dışlamak anlamına gelmiyor."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol