birgün

1° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Babacan'dan Bahçeli'ye 'Sisi' tepkisi: Tutarlı hiçbir hareketleri yok

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesini olumlu bulduğunu söyleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye tepki gösterdi. Babacan, "Krizlerin ortağı, ‘Dostum Sisi yetmez, Kardeşim Esad da olsun’ önerisinde bulunmuş. Aylar önce söylediğim gibi tutarlı hiçbir hareketleri yok" ifadelerini kullandı.

SİYASET 22.11.2022 17:37
Babacan'dan Bahçeli'ye 'Sisi' tepkisi: Tutarlı hiçbir hareketleri yok
Abone Ol google-news

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamalarda AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin görüşmesini olumlu bulduğunu belirterek “Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la da görüşme vasadı açılmalı” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Babacan, “Krizlerin ortağı, ‘Dostum Sisi yetmez, Kardeşim Esad da olsun’ önerisinde bulunmuş. Aylar önce söylediğim gibi tutarlı hiçbir hareketleri yok. Kavgacı politikaların uğrattığı zararın cevabını vermeden neye göre barış sıralaması yapıyorsunuz” notunu düştü.

11 Haziran 2022’de yaptığı konuşmanın bir bölümünü paylaşan Babacan, videoda AKP'nin dış politikalarını şu sözlerle eleştirdi:

“BEŞAR ESAD’A DEMEDİĞİNİ BIRAKMAZ, YARIN DÖNER ‘KARDEŞİM ESAD’ DER, HEPSİNİ YAPAR”

“Kafalarına göre bir öyle bir böyle konuşuyorlar. Bir gün NATO’ya bakıyorlar, bir gün Şangay Beşlisi diyorlar. Bir gün Birleşik Arap Emirlikleri’ni 15 Temmuz’un hain darbe teşebbüssünün finansörü olmakla suçluyorlar. Ertesi gün gidip Birleşik Arap Emirlikleri’yle sarmaş dolaş oluyorlar. Suudi Arabistan’a ‘Sana cinayet dosyasını teslim edeyim de delilleri mi yok edeceksin’ diyor; ertesine mahkemeye, ‘Dava dosyasının tamamını alın siz bakın bundan sonra’ diyor. Hiçbir tutarlılık yok. Mısır’a diyor ki; ‘Ben onların masasına oturmam’ diyor. Şimdi de masasına tekrar oturabilmek için kırk türlü işler yapmaya çalışıyor. İsrail’e 13 yıl boyunca ‘Terör devleti’ dedi, ‘Terör devleti.’ Sonra döndü dedi ki; ‘Filistin davasını savunmanın yolu İsrail’le iyi ilişkilerden geçiyor’ dedi. Cumhurbaşkanını devlet töreniyle burada karşıladı. Demek ki 13 yıldır Filistin davasına en büyük zararı sen verdin. Türkiye’nin dış politikası tek bir kişinin keyfine endekslendi. Canı nasıl istiyorsa öyle. ‘Biraz’ diyor ‘Bugün Yunanistan’a kafa tutayım’ diyor. ‘Dostum Yunanistan’ diye sarılır, şaşırmayın. Beşar Esad’a demediğini bırakmaz, yarın döner ‘Kardeşim Esad’ der, hepsini yapar. Hiçbir tutarlılık yok ama biz bütün bu tutarsızlıkları bütün bu zikzaklarını yüzlerine vuracağız"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun